zuru_002Bir önceki (ilk ve tek) blog yazımdan bu yana Dünya takvimine göre çok zaman (yaklaşık iki ay) geçti . Oysa gezegenimiz Zvazi Sistemi’nde bu çok kısa bir süre. Dünya denilen bu mavi gezegende alışmamız gereken daha pek çok şey var.

Aradan geçen sürede Dünyalı Dergi’deki sığınağımız epey işimize yaradı. Bu sayede Dünya’yı tanımaya devam ediyoruz. Gözlemlerim şunu gösterdi ki, biz uzaylılar (evet, Dünyalılar bize “uzaylı” diyor. Sanki kendileri başka bir yerliymiş gibi!) burada birçok şeyi bilmiyoruz; ama asıl ilginç olan Dünyalılar’ın da kendi gezegenleri hakkında birçok şeyi bilmiyor olması! Evet, sevgili günlük, bilmiyorlar! Oysa bizim güzel Zvazi Sistemimizde herkes yaşadığı gezegeni -ki bizde tam iki gezegen var- en ufak ayrıntısına kadar tanır. Biz Zvazililer gezegenlerimizin işleyişini biliriz. Zvazi’de gezegene saygı gösterilir. Oysa Dünya’da insan denen tür bazen saygı duymayı unutuyor. Bu nedenle başlarında pek çok felaket var. Küresel ısınma mesela. Dostlarım ve ben bu meseleyle yakından ilgileniyoruz. Gözlemlerim devam edecek.

Kendime not (tıklayıp aç)

Küresel ısınma denen konuyu daha ayrıntılı araştır.

dunyali_bisisklet kitabi_kapak

İşte Dünyalılar’ın en önemli icatlarından biri

Bu gezegende biz Zvazi Sistemlilerin tanımadığı pek çok yenilik de var. Örneğin bisiklet. Dünyalılar kendi zaman hesaplarıyla bundan birkaç yüzyıl önce çok başarılı bir icatta bulunmuşlar. Bisiklet, yani iki teker denen (bazıları velespit de diyormuş) bu cihaz iki tekerlek üzerinde denge yardımıyla giden bir taşıt. Hareket enerjisini sağlayan şey, bisikletin sürücüsü. Yani herhangi bir yakıta gerek yok. Sürücü ayaklarını pedal denilen çıkıntılara yerleştiriyor. Bu pedallar zincire bağlı. Zincir dişliler üzerinde hareket ediyor. Bu dişliler ve zincirler Dünyalılar bir tür makara sistemi kurmuşlar.

Kendime bir not daha (tıklayıp aç)

Küresel ısınma diye bir tehlikenin olduğu Dünya’da Dünyalıların çevre dostu bisikleti neden daha yaygın kullanmadıklarını ve fosil yakıtla çalışan araçlara neden bu kadar bağımlı olduklarını araştır.

İçinde bulunduğumuz Dünyalı Dergi de bu sıralar bisiklet konusuyla yakından ilgileniyor. Hatta dergideki gençler oturup uğraştılar, didindiler, bu ay çok güzel bir bisiklet kitabına imza attılar. Ben konunun yabancısı olarak bu kitaptan epey yararlandım. Dünyalı insan türünün de ilgileneceğini ve bisikleti hayatına daha fazla sokacağını umuyorum.

Sözlerimi bir Zvazi Sistemi özdeyişiyle bitireyim:

“Yaşadığın yere iyi baktığın sürece mutlusun.” 

Her birinizi selamlarım. Yeniden görüşene kadar hoşçakalın,

Zuru