Zorba_gorsel

Posteri indirmek için tıklayınız.

Hatırlarsanız, Dünyalı’nın Eylül 2014’te yayımlanan 6. sayısında bir okul dosyası yapmıştık.  Okulun Taş Devri’nden günümüze kadar hangi biçimlere girdiğine değindiğimiz, okula gitmek isteyip istemediğini bir zihin haritasıyla çözmeye çalıştığımız dosyanın en dikkate değer kısımlardan biri “Zorbayı zorla” başlıklı bölümdü.

Zorba denilen bu kişi eskiden de vardı okullarda, bugün de var ve muhtemelen yarın da olacak. Peki zorbanın zorbalıklarına boyun mu eğmeli, zorbaya zorbalıkla mı yanıt vermeli yoksa zorbanın karşısında akılcı yöntemlerle mi durmalı?

Zorbanın davranışlarına, zorbalık türlerine, zorbalığa uğrayan kişinin ne  hissettiğine, zorbanın aklından geçenlere ve zorbalık karşısında neler yapılabileceğinedeğindiğimiz bu bölüm o kadar ilgi gördü ki, bunu bir postere dönüştürmeye karar verdik. Böylece bu posteri okul koridorlarına ya da sınıflara asabilir, zorba karşısında ne yapmak gerektiğini daha çok kişiye ulaştırabiliriz.

A3 boyutunda basılmaya hazır “Zorbayı Zorla” posterini resmin üzerine ya da buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Zorbalık konusunda yapılabilecek daha fazla çalışma için Eylül sayısıyla birlikte yayınlanan ücretsiz sınıf etkinliği kitapçığına başvurabilirsiniz. Ücretsiz PDF’i indirmek için tıklayın.