sari maymunSirkeden olma, kavanozdan doğma, rengi sarı, kendi sabırlı! Sarı Maymun işte tam da böyle biri!

geçen yıl Dünyalı’nın 1. sayısıyla birlikte tanıştık Sarı Maymun’la. Minicik bir molekülken gemilere yüklenen muz sandıklarıyla Bolivya’dan Türkiye’ye gelen bu afacan maymunu, Dünyalı’nın sonraki sayılarında tanımaya devam ettik. Sarı Maymun kıpır kıpırdı. Bir baktık muz turşusu kavanozunda, bir baktık pizza dağıtıcılığında…

Miyase Sertbarut yazdı, Sarı Maymun yaşadı. Dünyalı’da 6 sayı boyunca tefrika edilen “Sarı Maymun” öyküsü, sonunda da kitap olarak raflardaki yerini aldı. Yazar yazdı yazmasına ama Sarı Maymun onu uslu uslu dinlemedi.Kendisini yaratanın emriyle kuyruk sallamaktan, onun yönlendirmesiyle zıplamaktan bir hayli sıkılmışa benziyor. Bu düzene bir an önce son vermek gerektiğini düşünüyor. Ama nasıl? Kendi halindeki bir maymun hayalleri denizlere sığmayan bir yazarla nasıl başa çıkabilir? Onu kitapların satır aralarındaki tutsaklığından nasıl kurtarabilir?

Dünyanın en saygın ödüllerinden biri kabul edilen Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) Türkiye adayı Miyase Sertbarut’tan neşeyle okunacak bir umut öyküsü olan “Sarı Maymun”u TUDEM etiketiyle yayımlandı.

Sarı Maymun
Yazan: Miyase Sertbarut
Resimleyen: Çınar Dize Sertbarut
128 sayfa, 8 yaş ve üzeri, öykü