Dunyali_kapak16Yaz sıcakları iyiden iyiye bastırdı. Yoksa sen de sıcaklar yüzünden miskinleşenlerden misin? Hazır konu buradan açılmışken, kendini hiç tembel hissettiğin oldu mu? Yoksa hep çalışkanlığın için övülenlerden misin? Peki tembellik diye bir şey var mı gerçekten? Belki de herkesin tembellikle suçladığı kişiler, o sırada çok önemli bir konuya kafa yoruyorlardır. Kim bilir, belki önemli bir icadın arifesindedirler. İşin aslı tembeller de çalışkan olabilirler. Off, çok karışık bir konu bu. Sen en iyisi bu ayki DOSYAmıza bir göz at ve “Yan gel yat Osman”ın dediklerine kulak ver. Bakalım dosyanın sonundaki “Hangisi sana daha uygun?” başlıklı yol haritası seni nereye ulaştıracak. Acaba sen Tembel teneke misin, yoksa çalışkan arı mı?

Biz tembellikten konuşaduralım, bu ay yüzlerce bisikletçi Fransa’nın zorlu dağ yokuşlarında ter akıtacak. Niye mi? Dünyanın en büyük bisiklet yarışı olan Fransa Bisiklet Turu başlıyor da o yüzden. Turun tarihinden ilginç bilgileri bu ayki SPOR sayfalarımızda okuyabilirsin.

Tarih demişken, evinin banyosunda, aynanın önünde duran tarağın da çok ilginç bir geçmişi olduğu hiç aklına gelir miydi? Binlerce yılda onlarca malzemeyle üretilen tarağın ilginç tarihini “Kel Başa Şimşir Tarak” başlıklı yazıda okuyabilirsin.

Bu ayki SANAT köşesinde dünyanın farklı kültürlerinden seçilmiş ejderha motifleri var.

Madem yaz aylarındayız, şöyle serin birer içecek iyi gider. KAVUN YİYEN KEDİ’de senin için birbirinden lezzetli, vitamin bombası dört farklı yaz içeceği tarifi var.

BİLİM köşemizde Mikrop Çatlatan Bağışıklık Sistemi Gerçeklerini senin için derledik. DÜŞÜNCE BALONU’nda bu ay özür dilemek üzerine düşünüyoruz.

Akıllı telefonu olup da selfie çekmeyen kaldı mı? Adı yeni konmuş olabilir ama ilk selfie örnekleri bundan neredeyse 200 yıl önce ortaya çıkmış. Aklına bile gelmeyecek sıradışı selfie örnekleri GENEL KÜLTÜR sayfalarında seni bekliyor.

Bu ay Dünyalı’da doğadan pek çok şey var. KES YAPIŞTIR’da rengârenk kâğıt balıklar yapmayı öğrenebilir, HAYVANLAR ÂLEMİ sayfasında su canlılarının renkli dünyasına göz atabilir, SERBET ATÖLYE’deyse burnunun ucundaki doğayı keşfedebilirsin.

Dünyalı’nın bu ayki armağanlarına gelince… Yaz özel sayısı nedeniyle birbirinden eğlenceli labirentlerin, şaşırtmaların ve oyunların olduğu “Yaz Eğlencesi” kitabıyla gününü gün edeceksin. Ayrıca dergimizin sevilen çıkartmalı yapboz posterlerine yaz temalı bir yenisi ekleniyor. Tatil Günlüğü posteri ise tatilini özetleyecek güzel bir anı olacak.

İyi tatiller!

Dünyalı’nın 16. sayısını satın almak için tıkla.