yasayan bahar - leylekDünyanın pek çok ülkesinde aynı anda yürütülen “Yaşayan Bahar” projesi, ülkemizde de devam ediyor. Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife International) öncülüğünde düzenlenen projede çocuklar bahar mevsimiyle birlikte yaşadıkları topraklara gelen göçmen kuşları gözlüyor ve kayıt altına alıyorlar. Etkinlik kapsamında beş kuş seçildi: Leylek, kırlangıç, ebabil, arıkuşu ve guguk kuşu. Amaç bu kuşlara ait belgeleri etkinliğin web sitesinde dünyanın diğer bölgelerindeki kuş gözlemcileriyle paylaşmak. Böylece kuşların dünyanın hangi bölgesinde ne miktarda yaşadığı ve yaşam alanları hakkında da bilgi toplanmış oluyor. Siteye işlenen her kayıtla birlikte, çocukların bulunduğu il ve ülkenin haritası renklenmeye başlıyor.

yasayan bahar -kirlangic

Projenin Türkiye ayağını yürüten Doğa Derneği‘nin bildirdiğine göre, Yaşayan Bahar internet sitesine geçtiğimiz yıl tüm dünyada 286 binin üzerinde göçmen kuşun gözlem kaydı girildi. 50 ülkeden 54 binin üzerinde çocuk, 900 öğretmen ve uzman etkinliğe katıldı. Yaşayan Bahar etkinliklerini bu yıl Doğa Derneği ve Seferihisar Doğa Okulu birlikte yürütüyor. Ama Doğa Derneği ile bağlantı kuran her okulun bu etkinliğe katılması mümkün.

yasayan bahar - arikusu

Göçmen kuşlar çoktan geldiler; ama Yaşayan Bahar gözlemleri devam ediyor. Sen de çevrende gördüğün kuşların günlük yaşantılarını gözlemleyebilir, yuvalarını kurmalarını, yumurtlamalarını ve ardından yumurtadan çıkacak yavrularını nasıl besleyip büyüttüklerini gözleyebilirsin. Sonbahar başında da yeniden yola çıktıklarında onları uğurlayabilir ve bu kez Afrika yönüne doğru gidişlerini belgeleyebilirsin.

yasayan bahar - ebabil