fatma_akpinar

Fatma Akpınar

SEV Okulları’nda eğitimci olan Fatma Akpınar,  Dünyalı’nın Eylül 2014 sayısında yer alan konuları inceledi; bunların okullarda nasıl ele alınabileceğini yazdı.

Evet, evet, hep bir ağızdan “Bu da nerden çıktı?” diyorsunuz. Okulların tatil olması öğrencilerin olduğu kadar öğretmenlerin de iple çektiği bir zamandır. Tüm yıl boyu ödev kontrol et, sınav oku, defterdeki yazıları kontrol et ve varsa yanlışları düzelt, öğrencilere geri bildirim ver, öğrencilerin velileri ile düzenli olarak toplantılar yap…

dunyali 06_eyvah okul 1

Biz öğretmenler okulların tatil olmasını sabırsızlıkla beklediğimiz kadar okulların açılmasını da sabırsızlıkla bekleriz. Bunun nedeni, tatilde sohbetlerden, dergilerden, radyodan ya da okuduğumuz/ izlediğimiz diğer kaynaklardan öğrendiğimiz bilgileri bir an önce paylaşmak için sabırsızlanmamızdır.

Haberler bölümünde yer alan “Dikkat! Sanat zehirlenmesi” haberi tam bir cankurtaran simidi! 4. sınıfların ilk ünitesinde yer alan “nabız” konusunu işlerken kimsenin aklına sanat müzesini gezerken nabzın değişeceği örneği gelmezdi; bu haberi okuyana dek. Görsel sanatlar öğretmeni, dersinde bu haberi öğrencilere okursa fen ve görsel sanatlar dersi uyumu sağlanmış olur.Ne demek istediğimi anlatmak için Dünyalı dergisinin eylül sayısına şöyle bir göz atalım isterseniz. İşte öğretmenlerin işini kolaylaştıracak ve diğer derslerle ilişkili işlenecek birkaç konu:

  • “Taş Devrinden Günümüze Kadar Okul” bölümü sizce de sosyal bilgiler dersinde yer alan kronoloji konusunu çağrıştırmıyor mu? Kronoloji (zaman dizini) kavramını okulun geçmişten günümüze kadarki sürecini çizgilerle inceleyen öğrenciler, Türkçe dersinde geleceğin okulunu görsellerle ve kısa notlarla anlatarak yazılı anlatım ve görsel okuma yapmış olurlar. Bu çalışma istenirse sosyal bilgiler veya Türkçe dersinde proje ödevi de olabilir.
  • dunyali 06_basketbolKim demiş beden eğitimi derslerinde sadece top, file, düdük, kale kullanılır diye? Bu yılki ilk beden eğitimi dersini pekâlâ Dünyalı’nın spor sayfalarını kaynak kullanarak yapabilirsiniz. Derginin eylül sayısında basketbol konu edilmiş. Öğretmenin elinde bir Dünyalı dergi, bir sepet (ya da bir çöp kovası) ve bir basketbol topu ile derse girip basketbolun tarihini bilen olup olmadığını sorarak derse başlaması, öğrencilerin “YAŞASIN OKUL!” demesi için yeterli olacaktır. 
  • Basketbolun ele alındığı sayfalar, matematik dersinde de kullanılabilir. Üç basamaklı sayıları okuma ve yazma, sayılar arasındaki büyüklük küçüklük ilişkilerini kavrama ve uzunluk ölçüleri konusunda özellikle erkek öğrencileri derse bağlamak için iyi bir kaynak.
  • Sağlık en önemli konulardan biri ve Dünyalı bu konuya da yer vermiş. Özellikle okul fobisi yaşayan öğrencilerin okuldaki tuvaletleri kullanmak istememesi gözlemlenen davranışlardan biridir. Okul tuvaletlerini kullanmama nedenleri arasında temiz kullanılmayan tuvaletler de vardır. Dergide yer alan sağlık köşesini sınıfı ile paylaşan öğretmenler, çok yaygın olan idrar yolu enfeksiyonundan söz ederken ortak kullanım alanlarının temizliğine de dikkat çekmiş olurlar. Bir taşla iki kuş bu olsa gerek.dunyali 06_saglik

Bu sayıdan ilham alarak verebileceğiniz araştırma ödevlerini de unutmamak lazım. İşte bunlardan birkaçı:

  • Dünyadaki zorunlu eğitim süreleri (özellikle dünya haritası üzerinde işlenerek gösterilmesi ilginç olabilir.)
  • Dünyadaki en ilginç okullar
  • Hayvanlar okula gitseydi okul süreleri, ödevleri ne olurdu? (Tam bir yaratıcılık ödevi, ilginç fikirlere yer açmak lazım.) Sizlerin de aklına daha pek çok çalışma gelecektir.

Birkaç basit fikir bile “YAŞASIN OKUL!” demek için yeterli, değil mi? Haksız mıyım? Okullar ve öğrenciler olmasaydı öğretmenler bu bilgileri nasıl yayabilirlerdi?

YAŞASIN OKUL!