Disney Stüdyoları bundan tam 55 yıl önce “Uyuyan Güzel” adlı çizgi filme imza attı. Bugüne kadar masala hep Uyuyan Güzel’in tarafından bakmıştık. Bebek prensesin doğum günü partisine davet edilmeyen kötü peri Malefiz bir kehanette bulunur. Prenses 18 yaşına geldiğinde, parmağına batacak bir iğne yüzünden upuzun bir uykuya dalacaktır. Gerçekten de dediği olur ve kralın bütün önlemlerine rağmen prenses 100 yıl sürecek bir uykuya dalar. Sadece o değil, bütün bir saray halkı uyur. Saray sarmaşıklarla kaplanır ve beklemeye başlar. Ta ki prensesi uykusundan uyandıracak bir prens gelene kadar…

malefiz 2

Ama bu yıl işler değişti. Masala bir de kötü perinin tarafından bakmaya ne dersin? Sinemalarda bugün gösterime giren ve başrolde Angelina Jolie’nin yer aldığı “Malefiz” adlı film işte tam olarak bunu yapıyor. Disney’in 55 yıl önce yarattığı Malefiz adlı kötü perisi, bu kez bir başka Disney filminin baş rolünde çıkıyor karşımıza. Üstelik çizgi karakter olarak değil, gerçek bir insan olarak!

malefiz 4

Bir orman krallığında yaşayan Malefiz, görkemli siyah kanatlara sahip, genç ve güzel bir kadındır. Ancak hiç ummadığı bir yerden gelen ihanet, onun acımasız birine dönüşmesine neden olur. Yaşadığı toprakların koruyucusu olan Malefiz’in kalbi, kin ve öfkeyle taşlaşır.

Hepimizin bildiği Uyuyan Güzel de hikayeye burada dahil oluyor işte. İnsanların kralıyla destansı bir savaş veren Malefiz, kralın yenidoğan çocuğu Aurora’yı lanetler. Çocuk büyüdükçe, Malefiz, Aurora’nın krallığa başarı getirecek ve kendisine gerçek mutluluğunu sağlayacak anahtar olduğunu fark eder.

malefiz 3

Filmde Malefiz’i ünlü oyuncu Angelina Jolie canlandırıyor. Jolie’yi Malefiz yapmak için büyük bir makyaj ve protez ekibi çalışmış. Boynuzlar ve protez elmacık kemikleri ile bambaşka birine dönüşen ünlü yıldız, sette geçirdiği günler boyunca her sabah saatler boyu makyaj masasında oturmuş. Filmde ayrıca kalabalık bir kostüm ekibi çalışmış. İnsan ve peri dünyası için 2000’in üzerinde kostüm tasarlanmış ve bunlar tek tek elde üretilmiş.