Hazırlayan: Hüdayi Cilasun

Dünyalı Dergi‘nin Haziran 2014 sayısında yer alan “Laboratuvar” köşesindeki “Terleyen Hava” deneyinin açıklamasını merak ediyor musun?

terleyen hava

İçine buz koyduğun bardak soğudu. Bardağın dış yüzeyine çarpan havanın içinde bulunan su buharı, soğuk yüzeyle karşılaşınca yoğunlaşmaya başladı ve sıvı hale geçti. Yani hava “terledi”.

Ölç Bakalım

Eğer dikkatliysen, klimaların dış ünitelerinden bir hortum çıktığını fark etmişsindir. Klima çalışırken bu hortumdan su akar. Klimanın içinde su yoktur; hortumdan akan su havanın taşıdığı nemin yoğunlaşmasının sonucudur. Yani klima havanın “terlediğini” gösteren bir diğer kanıttır.

Dilersen bir klimanın çalışırken ne kadar su ürettiğini ölçebilirsin. Çıkan suyu hortumun ucuna yerleştireceğiniz bir şişede toplayabilirsin. Tabii şişenin hacmini bilmen gerekir.

Merak Ediyorum

Acaba klimadan çıkan sudan yararlanabilir misin? Ülkemizin su kaynakları açısından fakir olduğunu düşünürsek, bu suyu boşa harcamayıp iyi değerlendirmek daha da önem kazanıyor.

Bu konuyu düşündüğümde aklıma çeşitli fikirler geliyor: Mesela klima suyunu çiçeklerin sulamasında kullanabilirsin. Acaba evdeki çiçekleri sulamakta klima suyunu kullanabilir misin? Yoksa normal suya göre daha az mı yararlıdır? Bunu öğrenmenin bir tek yolu var: Deney yapmak.

Aynı tür ve benzer büyüklükteki iki bitkiden birini normal su ile diğerini klima suyu ile sula ve sonucu gör.