Şişme yatak, şişme koltuk, şişme havuz… Bilmediğimiz şeyler değil. Balon şişirilir; lastik şişirilir; peki ya konser salonu şişirilir mi?

Neden olmasın? İngiliz sanatçı Anish Kapoor ve Japon mimar Arata İsozaki, öyle bir konser salonu tasarladılar ki bu salon hem şişiriliyor, hem de taşınabiliyor.

Lucerne Festivali‘nin festival komitesinin isteği üzerine tasarlanan ve “Ark Nova” adını taşıyan salon, yaklaşık 500 kişilik seyirci kapasitesine sahip. Bu tuhaf görünümlü salonun yerli yerinde duran, alışıldık konser salonlarından işlev olarak hiçbir farkı yok. Lucerne Festivali kapsamında dünya çapında konserlere, atölye çalışmalarına, hem geleneksel hem çağdaş performanslara ev sahipliği yapıyor. Ark Nova, 2011 yılında yaşanan deprem ve tsunami felaketinde zarar gören Japonya’daki Matsushima kentine kuruldu. Salonun tasarımcalarının amacı, Ark Nova ve müzik aracılığıyla bölgede yaşayanlara cesaret ve olumlu duygular ulaştırmak.

Ark Nova, dıştan parıl parıl mor bir kütle görünümünde. İç mekan ise dalgalı. Sanki dev bir deniz kabuğunun içine girmişsin gibi. İçerideki sahne, oturma sıraları ve diğer donanım dışarı çıkartılıp, salonunun havası da söndürüldüğünde, salonu başka bir yere taşımak mümkün. Ark Nova’nın nasıl kurulup şişirildiğini merak ediyorsan aşağıdaki videoya bir göz at.

Fotoğraflar: © Lucerne Festival Arknova 2013