Çoğumuz sanat denen kavramın insanlarla ilişkili olduğunu düşünürüz. Sen de böyle düşünenlerdensen seni bazı hayvanlarla tanıştırmanın vakti geldi. Bu hayvanlar boyaları ve renkleri öyle sevdiler ki, resim yapmak onların tutkusu haline geldi.

koko 1

Goril Koko

Koko, uzun yıllardır eğitmeni Francine Patterson ile birlikte çalışıan Koko, Amerikan işaret dilinde 1,000 sözcük biliyor. Sıradışı iletişim becerisiyle zooloji tarihinin en alışılmadık kahramanlarından biri haline gelen Koko, her türlü istek, ihtiyaç ve duygusunu işaret diliyle ifade edebiliyor. Koko, yaklaşık 2000 İngilizce sözcüğü de duyduğu zaman anlıyor.En çok kedi yavrularıyla oynamaktan hoşlanan Koko, arada sırada resim de yapıyor. Sevimli goril, geçtiğimiz günlerde 43. yaş gününü kutladı. 

 

 

 

Goril Michael

Michael, her resmini adlandırıyordu.Kamerun’da dünyaya gelen ve öksüz kaldıktan sonra ömrünü Kaliforniya’daki Goril Vakfı’nda geçiren Michael, Goril Koko’dan işaret diliyle konuşmayı öğrendi. 600 sözcük bilen Michael’ın hobisi resim yapmaktı. Resim yapmayı çok ciddiye alan Michael’ın en sevdiği renk sarıydı ve çok renkli soyut resimlere imza attı. Michael, 2000 yılında, 27 yaşındayken öldü.

congo 1Şempanze Congo

Ünlü ressam Pablo Picasso, Congo’nun resimlerinden o kadar etkilendi ki, şempanzenin bir resmini bile satın aldı.

1950’li yıllarda zoolog ve sanatçı Desmond Morris’in öğrencisi olan Congo, ilk başlarda boyayı herhangi bir şempanzenin yapacağı gibi tuvale sıçratıyordu. Ancak iki yıllık çalışmanın ardından Congo’nun fırçayı tutuş biçimi değişmeye, resimleriyle ilgilenmeye başladı.Yüzlerce resim yapan Congo’nun işleri, 1957 yılında Londra Çağdaş Sanat Enstitüsü’nde sergilendi.

ndowe 1

Goril N’Dowe eğitmeniyle çalışırken

Goril N’Dowe

İngiltere’deki bir hayvanat bahçesinde yaşayan yedi yaşındaki goril N’Dowe’nin resimleri e-Bay’de satılıyor. Kendisine verilen sanat malzemelerine büyük ilgi gösteren goril, resimleri parmaklarıyla yapıyor. Resimlerin geliri, gorillerin yararına kullanılıyor.

Fil Ruby

Rubby’nin en pahalı resmi 25,000 Dolar’a satıldı.Ruby’nin ressamlık kariyeri, yaşadığı alandaki çamura hortumundan tuttuğu çubukla çizgiler çizmesiyle başladı. Ruby’nin ne yaptığını fark eden bakıcıları ona fırça ve boya verdiler. Çok sayıda resim yapan Ruby’nin resimleri binlerce dolara alıcı bulmuş. Phoenix Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan Ruby, 1998 yılında 25 yaşındayken öldü.