Dünyayı ele geçirebilir mi bilmiyoruz ama bu Dünyalı Derg’yi robotlar ele geçirdi. Kimbilir, belki gelecekte Dünya’yı ele geçirmeye çalışabilirler ama o tarihe gelinceye kadar robotların kırk fırın ekmek yemeleri gerek. Biz şimdi bize yardım eden ve hayatımızı kolaylaştıran robotlarla dostluğumuza devam edelim.

Peki robotlar ne işe yarar? Pek çok şeye! Robotlar çok uzun zamandan bu yana fabrikalarda çalışıyor zaten. Onlarca kişinin birkaç günde, belki haftada yapacağı işi bir tek robot kol tek başına yapabiliyor.

Bundan elli yıl önce yaşayan birine bugün hayatımızdaki robot çeşitliliği anlatabilseydik, bu kişi bizim bilim kurgu filminde yaşadığımızı iddia edebilirdi.Hastanelerde, ameliyatlarda doktorlara yardımcı olan mikroskobik robotlar ya da hastalara yardımcı olan hastabakıcı robotlardan tutun da Mars’da keşif yapanlara, getir götür işleri yapandan müzik yapanına kadar…Robotlar her yerde!

Dünyayı robot arılar kurtaracak

Şeffaf kanatları saniyede 120 gere çırpıyor; arı gibi vızıldıyor. Cebindeki bozuk paralardan daha büyük olmayan bu robot-arıların gelecekte arılar gibi bitkilerin tozlaşmasına yardım edeceği, hatta doğal afetlerden sonra mahsur kalmış insanların yerini belirleyebileceği düşünülüyor.
robot 01

En uzağa yürüyen robot

Çin’de yapılan Xingzhe No. 1 adlı sandalye kılıklı bu atletik robot yürüyüş yapmayı çok seviyor. Öyle ki robotlar arası yürüyüş rekoru ona ait. 134,03 km yürüyerek en uzağa gidebilen robot unvanını alan dört bacaklı robot, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Robotun bu mesafeyi kat etmesi ise 54 saat 34 dakika sürdü. (Bu arada “xingzhe” Çince’de “yürüyüşçü” demekmiş.)

Getir-götürcü çocuk

Starship” adlı bu prototip,  e-ticaret dağıtımlarında kullanılmak üzere tasarlanmış. Ortalama 6,5 km hızla ilerleyen ve 9 kg yük taşıyabilen Starship, gideceği yolu belliğindeki harita sistemine göre buluyor. Kullanıcıların mobil uygulamalardan takip edebileceği robotlar, gelecekte hayatı biraz daha kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Robot hastabakıcının sevecen kolları

“Riba” ve “Robear” isimli robotlar hastaları yataklarından ya da tekerlekli sandalyelerinden kaldırmak ve taşımak üzere tasarlanmış. Kollarındaki çok sayıda sensör bulunan robotların gövdelerinde hastaların rahat etmesi için yumuşak bir malzeme kullanılmış.

Müzisyen robotlar

Sizi doğaçlama konusunda tam bir yetenek olan Shimon’la tanıştıralım. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde geliştirilen bu robot, belleğine yüklenen müzikal algoritma sayesinde ritmi algılayarak ritme uygun doğaçlama yapıyor. Buyur, Shimon’un piyanist Guy Hoffman’a marimbasıyla eşlik ettiği mini konseri kendi kulaklarınla duy.

Tek müzisyen robot Shimon değil. Sadece robotlardan oluşan orkestralar bile var.

Hayvan alerjisi olanlar için ideal evcil hayvan

Seni görünce sevinen, kuyruk sallayan, sana sıcak ve yumuşak tüyleriyle sürünen capcanlı hayvan dostların dururken, buz gibi metalden robota niye sarılasın ki? Sen ister sarıl, ister sarılma, Japonlar “AIBO” isimli robot köpeği çoktan yaptılar. Sahibinin sesini tanıyabilen, ses çıkaran, komutları öğrenebilen ve topla oynayabilen AIBO’yu yüz binden fazla kişi satın almış. ne yazık ki AIBO’nun üretimi artık yapılmıyor.

 Bu robot çok titiz

Temizlik yapmaya üşenen her tembelin hayali olan “Roomba” adlı bu temizlik robotu yerleri pırıl pırıl yapmak üzere tasarlanmış. Üzerinde bulunan sensörler sayesinde yerdeki kirli alanları tespit eden robot süpürge, önündeki engelleri görerek yön değiştirebiliyor.

Futbolcu robot

1997’den beri her yıl düzenlenen uluslararası RoboCup yarışmanın beş bölümü var. Bu bölümlerin en ilgi çekici olanı ise Robot Futbolu. Amaç, 2050 Dünya Kupası’nın galibiyle kapışacak bir robot takımı kurmak. Sayıları da az buz değil üstelik.

Meraklı bir Mars kâşifi

NASA’nın geliştirdiği Mars kâşifi “Curiosity” (Merak), 2012 yılından bu yana Mars’ta geziniyor. Bir otomobil büyüklüğündeki robot, Mars’ın iklimini ve toprak yapısını inceliyor. Gezgin bir laboratuvar ve haberleşme aracı olarak tasarlanan robotun üzerinde çok sayıda kamera, ısıölçer, kimyasal numune toplayıcı, gaz ve ışık sensörü ve Dünya ile iletişim kurmayı sağlayan iletişim araçları yer alıyor. İşte bu da Curiosity’nin Mars’a iniş anı:

Robotlarla ilgili daha fazla bilgi Dünyalı’nın Ocak 2016 sayısında.