D 21_kapakYepyeni bir yıl başladı. Yeni yıl denince bizim aklımıza yenilenmek, yeni başlangıçlar ve değişim geliyor. İşte bu yüzden 2016’ya yenilenmiş bir Dünyalı ile girdik. Bu ay dergide seni bekleyen yeni bölümler var. Umarız beğenirsin.

Çoğu kişiye göre robotlar da değişen bir çağın habercisi. İşte bu yüzden bu sayıda Dünyalı’da robotlara dair pek çok şey bulabilirsin. Robotlar dünyayı ele geçirebilir mi? Robot yasaları neler? Neden insana benzeyen robotlar yapıyoruz? Robotlarla ilgili soruların sonu yok! İlk robotların MÖ 1400 tarihine ait olduğunu biliyor muydun? İnanılmaz ama gerçek. Vuslat Taş‘ın kaleme aldığı “Robotların Kısa Tarihi” robotlarla ilgili daha pek çok tarihsel bilgiyle dolu. Toprak Işık “Robotlar dünyayı ele geçirirse?” diye sordu ve yapay zekanın ne kadar gelişebileceğini araştırdı. “İnsan gibi robotlar” adlı yazıdaysa humanoidlerden, androidlerden ve gynoidlerden söz etti. İnan, söz robottan açıldı mıydı, sonu gelmiyor. “Robotlar neye yarar?” diye sorduk ve karşımıza o kadar çok türden robot çıktı ki, hangisini dergide paylaşacağımıza karar veremedik. Dergi sayfalarına sığamayan robotların bu ay Dünyalı Blog’a taşıyoruz.

Robotlar insan ürünü yaratıklar. peki insan ürünü hayvanlara ne demeli? İşte karışık bir konu daha: Bilge Erkin‘in “Hibrid canlılar” yazısında zebroid, kaslan, beefalo, banus, dema gibi tuhaf hayvanlarla tanışacaksın.

Bu ayın yenilerinden biri “Nasıl denir?” sözcüklerin dünya üzerindeki nasıl biçim değiştirdiğini konu ediyor. İlk konumuz “Merhaba”. “Nasıl başlasam?” ise kendine hobi arayanlar için biçilmiş kaftan. Bu ay teraryum, postcrossing, go oyunu ve poi çevirmeyi hobi olarak yapmak isteyip istemeyeceğine karar verebilirsin.

En zor spor dalları neler? İklim değişikliği ne demek? Küçük şeyler müzesi nasıl kurulur? Kısır nasıl hazırlanır?  Kâğıttan kuş yuvası yapılabilir mi? Kulak kiri ne işe yarar? Japon bilardosu ne demek? Tiktaalik balık mıdır, timsah mı?

Yanıtları merak ediyorsan haydi hemen bir Dünyalı al ve okumaya başla!