Türkiye’nin ilk kukla çocuk yapımı olan “Rimolar ve Zimolar” bu hafta sonunda gösterime giriyor.

rimolarvezimolar 1Rimo ve Zimo, aralarında ufak bir çöl bulunan ve birbirlerinden çok da uzak olmayan iki kasabadır. Her iki kasabanın sakinleri, karşılıklı nefret ve korku duygularıyla uzun süredir birbirlerinden uzak durmaktadır. Bir gün Rimolu iki sevimli yaramaz Bızdık ve Minnik, macera yaşamak üzere çöle gitmeye karar verirler. Bu sırada, Zimo Ailesi de küçük kızları ve henüz yumurta halindeki Zimo yavrularıyla çölde piknik yapmaktadır. Ailenin piknik eğlencesi beklenmedik bir şekilde yarıda kesilir; kargaşa sırasında aile yumurtayı kaybeder. Bızdık ve Minnik, Yavru Zimo’yu bulurlar ve yardım için bilge bir  Rimolu olan Çaça Nene’ye başvururlar. Zimolar cephesindeyse danışılan kişi Zimo Amca’dır. İki grubun başına gelen olaylar, iki kasabanın da tarihini değiştirecek bir maceraya yol açar.

Yönetmenliğini Nermin Er ve İsmet Kurtuluş’un paylaştığı, tam adı “Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış” olan film ilk kez 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterildi. Kukla animasyon tekniğiyle yapılan filmin kalabalık seslendirme kadrosunda Yekta Kopan, Janset, Ezgi Mola, Şevket Süha Tezel’in , Hayko Cepkin, Ezel Akay ve Banu Güven gibi isimler yer alıyor. 

rimolarvezimolar 2

12 Kasım Cuma günü gösterime girecek olan “Rimolar ve Zimolar” adlı filmi rimozimo.com adresinden ve filmin Facebook sayfasından da takip edebilirsiniz.