mark boyle 3Dünyalı Dergi’in 3. sayısının dosyasında “Para amaç mı, araç mı?” diye sorduk.  Para yüzyıllardır insan yaşamının en önemli parçalarından biri. Çoğu insan için parasız yaşam mümkün değil. Gündelik yaşamımızda paradan ne kadar çok söz ettiğimizin, parayı ne çok kullandığımızın farkında mısın?

Bakkala gittiğinde… “İki ekmek, bir şişe de su alıyorum. Kaç lira?”

Dolmuşa bindiğinde… “Rica etsem şu parayı uzatır mısınız? Bir tam, iki öğrenci…”

Yeni bir ayakkabı bakarken… “Bunun rengi çok güzel ama biraz pahalıymış. Hiç indirim yapmıyor musunuz?”

Pazar alışverişinde. “Bir kilo domates, iki demet maydanoz, yarım kilo biber. Hepsi 3 lira.”

Harçlık isterken… “Anne harçlığıma biraz zam yapabilir misin?”

Biriktiriyoruz, harcıyoruz, saklıyoruz, çarçur ediyoruz, kaybediyoruz, kazanıyoruz. Para hayatımıza bu kadar girmişken parasız yaşamak mümkün mü sence?

Bazı insanlar için mümkün. Bunlardan biriyle Dünyalı’da da tanıştın zaten: Mark Boyle, nam-ı diğer “Parasız Adam”.

mark boyle 1İrlandalı bir iktisatçı olan Mark Boyle mesleği gereği parayı gayet iyi tanıyordu. Ancak günün birinde bir karar verdi ve hayatı bambaşka bir yola girdi. Bir arkadaşıyla arasında geçen sohbet esnasında paranın kendimizle eylemlerimiz arasında bir tür kopukluğa neden olduğunu fark etti.

Bu konuşmanın ardından, parasız da yaşanabileceğini savunan Boyle, sahip olduğu her şeyi bir kenara bıraktı ve bir karavana yerleşti. Gıda alışverişi yapmak yerine kendi yetiştirdiği ürünleri tüketmeye başladı. Ormanda böğürtlen topladı. Giysi alışverişi yapmak yerine başkalarının elden çıkardığı giysileri değerlendirdi. Güneş enerjisiyle ısındı; çamaşır yıkamak için kendi sabununu yaptı. Gereksinimlerini satın almak yerine elinden geldiğince kendisi üretmeye çalıştı.

mark boyle 2Bir yıl boyunca, para ve kredi kartı kullanmadan, borç almadan yaşayan Mark Boyle, bu deneyimini gün gün kaleme aldı. Sonunda ortaya “Meteliksiz” adını taşıyan bir kitap çıktı. Bu kitabın satışa çıktığını sanma sakın. Parasız Adam, işin bu kısmında da paradan uzak durdu ve kitabını kişisel web sitesinde ücretsiz olarak paylaştı. Kitap, dilimize de çevrilip yayımlandı.

Mark Boyle ve kitabı hakkında yapılmış bir radyo programını dinlemek için burayı tıklayabilirsin. Mark Boyle hakkında daha fazla şey okumak istersen bu bağlantıdaki yazı ilgini çekebilir.

Şimdi tekrar bir düşün, Dünyalı. Acaba parayı sen de hayatından çıkarabilir misin? Çıkaramasan bile parayı daha az kullanmak ve Mark Boyle’unkine yakın bir yaşam kurmak mümkün mü? Sen olsan ne yapardın? Görüşlerini paylaşırsan seviniriz.