Dünyalı’nın “Güncel Sanat” yazarı Nihal Elvan Erturan, bu ay sayfalarında Damien Hirst’ün eserlerine yer verdi. Hirst’ün sanat stili o kadar eğlenceli ki, yazarımız çocuklar için çok eğlenceli iki etkinlik önerisinde bulundu. Nihal Elvan Erturan’ın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Damien Hirst günümüzün “en popüler, en aktif, en zengin” sanatçılarından biri. Hirst ve eserleri anlatmakla bitmez! Bu yazıda dergi sayfalarına sığdıramadıklarımızın yanında, iki de Hirst etkinlik önerisi bulacaksın.

Hirst, çocukları çok seviyor ve çocuk sanatından ilham alıyor. Özellikle Çark (Spin) ve Benek (Spot) resimlerinde kullanılan dil ve teknik son derece çocukça… Formlara ve renklere düşkünlük gösteren Hirst, daire formunu çok sık kullanıyor.

 Haydi Renkleri Döndürelim!

Damien Hirst’in “Çark Resimleri” her yaştan çocuklara göre: Çılgın, hareketli, çok renkli ve sürprizli! Başlarken ortaya nasıl bir resim çıkacağını hiç tahmin edemiyorsun; yani RASTLANTISAL. İşte bu etkinliği özetleyen kavram. Renkleri belirleyebilirsin, makinenin hızını ayarlayabilirsin, ama eserin son halini asla tahmin edemezsin!

Peki nasıl yapacaksın?

Öncelikle çevrendekileri yaratma konusunda cesaretlendir. Öncelikle bir salata kurutma aletini sanat malzemesi olarak kullanma konusunu evdekilere bir danış bence. Salata kurutucusu bizim çarkımız olacak! Kullanacağın boya ve kağıtları da ayarlamayı unutma! 

  1. Salata kurutucusunun tabanına oturabilecek boyutta kağıtlar kes.
  2. Kestiğin kağıdı bir yapıştırıcı ile tabana sabitle.
  3. Kullanacağın renkleri belirle ve boyaları damlatmaya başla.!
  4. Veee kurutucunun kapağını kapatarak hızla çevir.
  5. Kağıdı dikkatlice çıkararak kurumaya bırak.

damien hirst_1 damien hirst_2 damien hirst_4 damien hirst_5Bu çark, renk çarkını hatırlattı bana. Bu çalışma sırasında iki çark arasında bağlantı kurmak mümkün. Renkler nasıl karışıyor, renkler karıştığında hangi renkler elde ediliyor vs. konularını gözlemleyebilirsin.

Renk çarkından yola çıkarak sıcak-soğuk renklerle, canlı renklerle ya da ara renklerle farklı uygulamalar da gerçekleştirebilir; simli boyalarla farklı bir etki de yakalayabilirsin.

Bunlar küçük öneriler, sen nasıl istersen öyle yap! Örneğin biz hızımızı alamadık, kurutucunun dibinde birikmiş şahane boya karışımını yaprakların üzerine döktük.

Benek Benek Resimler

Benek resimler, çark resimlerinin aksine daha planlı üretilmişe benziyor. Dikdörtgen, kare ya da daire formlu bir yüzeye eşit aralıklarla yerleştirilmiş renkli küçük daireler. Hepsi bu kadar!

Peki nasıl yapacaksın?

  1. İstediğin bir yüzeyi seç. Bu bir kağıt, karton, kumaş ya da tuval olabilir.
  2. Değişik renklere boyadığın kağıtlardan küçük daireler kes. Düzgün bir daire elde etmek önemli olduğu için, bunu yaparken şablondan yararlanabilirsin.  Kestiğin daireleri eşit aralıklarla yapıştır.
  3. Bir diğer seçenek direkt seçtiğin yüzeyin üzerini boyamak. Kumaş kullanmak istersen bu yöntem çok ideal. Bunu yaparken de şablonun yardımıyla eşit aralıklarla daireler çiz ve içlerini renkli renkli boya.

Benek resimlerle öyle dekoratif sonuçlar elde ediliyor ki, Hirst’in hayranları çantadan kalem kutusuna, elbiseden duvar kağıdına pek çok yüzeyde bu resimleri desen olarak kullanıyor.

Bakalım sen değişik neler yapacaksın? Lütfen yarattığın eserleri bizimle paylaş. Bekliyoruz!