Evde bilgisayar karşısında otururken, yepyeni bir deneyim yaşamak ister misin? Mesela Finlandiya’daki bir ormanda gezintiye çıkabilirsin. evet, evet, hâl3a bilgisayar karşısındasın; ama orman yanıbaşına gelecek. hatta bir bakacaksın, etrafındaki her şey kaybolmuş ve ormanın içine girivermişsin. Kuş seslerini kulağına, çam kokusu burnuna kadar gelecek?

Nasıl mı?

upm forest 1Önce UPM Forest Life* adını taşıyan bu web sitesine giriş yapman gerekiyor. Ana sayfada sunulan dört dilden (İngilizce, Fransızca, Almanca, Fince) birini seçince tur başlıyor. Site yüklenirken küçük siyah bir kuşun şarkısını dinliyorsun.

upm forest 2Ardından ormana gireceksin. Seni bir ormancı karşılayacak. orman içinde sana rehberlik yapacak olan bu adamı izle. Böyle Finlandiya’daki bir ormanda nelerle karşılabileceğini tek tek göreceksin. Sayfalar içinde işaretlenmiş yıldızları tıkladığında bitkiler, hayvanlar ve ormanla ilgili başka konular hakkında pek çok ek bilgi, fotoğraf ve videoya ulaşabileceksin. Bakalım siyah ağaçkakanı görebilecek, seyir terasına çıkıp dürbünle turnaları izleyebilecek misin?

Kim bilir, belki bu sanal turdan sonra yolun gerçek bir ormana düşer; hatta ta Finlandiya’daki bu ormanı görmeye bile gidersin.

Sana iyi yolculuklar!

favicon Ormanlarla ilgili daha fazla bilgi Dünyalı’nın Mart 2015 tarihli 12. sayısının “Orman Canlıdır” başlıklı dosyasında!

upm forest 3

* UPM, orman endüstrisi alanında faaliyet gösteren, Helsinki (Finlandiya) merkezli bir şirket. Sürdürülebilir ve doğayla uyumlu bir ticaret yürütmeyi amaçlayan şirket, çevre ile ilgili pek çok çalışma yapıyor.