Dunyali 12_slider 3Dünyalı 1 yaşında! Bu ay ikinci yaşımıza girerken yepyeni bir yüzle çıkıyoruz karşına. Dergimizin yaşıyla birlikte boyu da büyüdü. Bakalım beğenecek misin?

Mart ayı ile birlikte resmen bahara adım attık. Doğa çoktan kımıldanmaya ve uyanmaya başladı bile. Üstelik bu ay 21-26 Mart tarihlerinde Orman Haftası kutlanıyor. Sence ormanları korumak ve kurtarmak için bir hafta yeterli mi? Bu değerli ekosistemler daha fazlasını hak etmiyor mu? Bu ay Dünyalı’nın DOSYA konusu ormanlar. “Orman Canlıdır” başlığı taşıyan dosyada ormanın içinde barındırdığı tüm canlılarla soluk alıp veren tek bir organizma olduğunu, dünyadaki ormanların özelliklerini, orman yaşamından ilginç örnekleri ele alıyor; ormanları nasıl yok ettiğimize dair önemli bilgiler paylaşıyoruz. Her gün kesilen orman alanı miktarını, Türkiye’deki ormansızlaştırmanın sonuçlarını ve ağaçlandırmanın aslında bir orman demek olmadığını okuyacak, “orman banyosu” denilen ilginç etkinliğin ne olduğunu öğreneceksin.

Dunyali 12_slider 2

Dosya ile bağlantılı olarak verdiğimiz çıkartmalı yap-boz orman posteriyle epey vakit geçirecek, yaprak albümü posteriyle ise ağaçları biraz daha yakından tanıyacaksın. Ağaç kartları ise sana kendi ağaç kartlarını hazırlaman için fikir verecek.

Doğa konularımız bitmedi. Madem bahar geldi, o halde yaz için domates hazırlıklarına başlayabilirsin. DOĞA sayfamızda domates tohumlarını nasıl çimlendireceğini, fideleri nasıl şaşırtacağını ve fideleri ne zaman saksıya ekeceğini adım adım öğreneceksin. Gerisi sabredip beklemeye kalıyor. Her şey yolunda giderse bu ay kendi yetiştirdiğin domatesleri yiyebilirsin.

DUNYALI12_KAPAKBu ay yepyeni bir sayfamız var: KAVUN YİYEN KEDİ. Eda Tekşan’ın hazırladığı bu yeni köşemizde her ay birbirinden leziz ve pratik yemek tarifleri seni bekliyor. İlk tarifimiz ağız sulandıran “Elf salatası”.

Bir yenilik de BİLİM sayfalarında… Bir süre insan vücudunda gezineceğiz. Gökçe Yavaş Önal’ın resimleri eşliğinde ilk konumuz “İliklerine kadar hissedeceğin kemik gerçekleri”.

Bu ayki GÜNCEL SANAT konuğumuz Dan Flavin. Flavin için ışık boya gibi. Bunun için kullandığı araçlar ise floresan lambalar… SERBEST ATÖLYE’de “cep çöpçüsü” etkinlikleri sürüyor. Bu kez fotoğraf çekerek ayrıntıların izini süreceksin.

ÇEVRE sayfamızda yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılayan, fişi prize taktığımız anda kolayca ulaşabildiğin elektrikten; DÜŞÜNCE BALONU’ndaysa daha önce de Dünyalı’da yer bulan zorbalık konusundan söz ettik. SPOR sayfasındaysa insanın başka bir canlı türüyle yaptığı yegane spor olan biniciliğe yer verdik.

KES-YAPIŞTIR sayfasında atık kutulardan nasıl canavar yapabileceğini öğrenecek, EKO-YAŞAM’da ise sürpriz yumurta kutularını farklı amaçlar için nasıl kullanabileceğine dair fikir edineceksin.

Bahar geldi, Dünyalı. Biraz dergini oku, biraz doğayla haşır neşir ol. Hatta en iyisi dergini alıp en yakındaki parka, koruya, ormana git. Bir ağacın altına otur, derin bir nefes al ve dergini okumaya orada devam et.