D14_kapakGüzellik dediğimiz zaman aklına ne geliyor? Bir insana baktığında onun dış güzelliği seni etkiliyor mu? Yoksa “Önemli olan iç güzelliği” diye mi düşünüyorsun? Güzellik ve çirkinlik, kişilere ve toplumlara göre, çağdan çağa değişen kavramlar. Bir zamanlar güzel kabul edilen özellikler günümüzde komik ya da çirkin olarak algılanabiliyor. Yaşadığımız topraklarda çirkin kabul ettiklerimiz, binlerce kilometre uzaktaki bir adanın yerlileri için güzel olabiliyor.Bu ayki DOSYAmızda “İçiyle Dışıyla Güzellik” konusu ele alıyoruz.

Güzellik konusunda herkesten övgü alan bir şey varsa o da çiçekler galiba. Ne dersin, çiçekler arası bir güzellik yarışması düzenlesek, bize fikrini söylemek ister misin? Dünyanın en güzel çiçekleri DOĞA sayfasında seni bekliyor.

Ülkemize bir nükleer santral yapılacak olması bizi çok tedirgin ediyor. Etkilerini merak edip araştırdık. Yanıtları ÇEVRE sayfalarımızda.

AYIN ELEMANI sayfasında Sümerolog Muazzzez İlmiye Çığ’ı, GÜNCEL SANAT’ta Jean Dubuffet’yi ve AYIN GÜZELİ’nde kızıl pandayı konuk ediyoruz.

Bu ay ayrıca makarna tarihinden, topa farklı nesnelerle vurmanın yollarından, leziz mi leziz bir kurabiyeden, isteklerimizden ve yürek hoplatan kalp gerçeklerinden, nasıl ses haritası yapabileceğinden, origamiden nasıl çiçek buketi hazırlayacağından ve eski kazaklarını nelere dönüştürebileceğinden söz ediyoruz.

Dünyalı’nın 15. sayısını satın almak için tıkla.