D17_kapakMerhaba,

Upuzuuuun ve sıcak bir yaz tatilinin ardından Eylül ayı geldi bile. Okulların açılmasına çok az bir süre kaldı. İşte bu kalan sürede derlenip toparlanmak, yeni okul yılına hazırlanmak için sana fırsat! Şimdi hemen koş ve gazeteciden bir Dünyalı satın al. Zira bu ayki DOSYAda “okul hayatını panayıra çeviren 100 öneri” seni bekliyor.

Tatilin sonuna geldin diye canın biraz sıkılıyor olabilir; ama bir de şu açıdan bak: Önünde uzun, eğlenceli pek çok şey yapabileceğin uzun bir okul yılı uzanıyor. Öyle ya, okul sadece dersler ve ödevler demek değil! Eski arkadaşlar, yeni arkadaşlar, oyun ve eğlence de demek okul. İşte biz de bunları düşünüp senin için okulun açılışını eğlenceli kılacak önerilerimizi derledik. Bakalım işine yarayacak mı?

Bütün bu şahane önerilere rağmen okul sende hâlâ çığlık atma hissi uyandırıyorsa, yapacak bir şey yok. Hiç durma, bas çığlığı! Rahatladın mı? Neden rahatladın? Yanıtı dergimizin sayfaları arasındaki çığlık yazısında.

Bu sayının ilginç yazılarından biri de ketçap hakkında. İlk ketçapların domatesli değil de balıklı olduğunu söylesek ilgini çeker mi? Yoksa miden mi bulandı? (Haydi bir çığlık daha!)

Dünyalı’da bazılarımıza çığlık attıracak bir diğer konu ise HAYVANLAR ÂLEMİ sayfalarında seni bekliyor: Devasa böcekler.

ORİGAMİ köşesinde bu ay kâğıttan kutu katlamayı öğreneceksin. KAVUN YİYEN KEDİ’de enfes bir meyve salatası tarifi var. Doğa dostu mimari örnekleri, yelken sporu ve göz hakkında ilginç bilgiler edineceksin. DÜŞÜNCE BALONU’nda bu ay dedikodu yapmaktan söz ediyoruz.

Çığlık atıp rahatlayıp, meyve salatanı da afiyetle yiyince, derginin bu ayki armağanı olan masa oyununu aç ve arkadaşlarınla başına geç. Bakalım kendini ve arkadaşlarını ne kadar tanıyorsun?