Dün “Açık Radyo’da yayınlanan “Bir Dolap Kitap“, programın ilk bölümünde Dünyalı Dergi’ye yer verdi. Programda çoğumuzun Louis Armstrong’tan aşina olduğu “What A Wonderful World” adlı şarkı çaldı; ama alışık olduğumuz şekliyle değil…

Şarkıyı dünyanın farklı yerlerinden çocuk koroları seslendirmiş. Onlara Grandpa Elliott / Büyükbaba Elliott (yoksa Elliott Dede mi demeli?) eşlik etmiş. Daha iyi bir gelecek umuduyla seslendirilen şarkıyı Playing For Change organize etmiş. Dünyayı müzik aracılığıyla birleştirmeyi amaç edinmiş bu organizasyon, sınırların ve insanların arasındaki mesafenin müzik yoluyla aşılabileceğine inanıyormuş. 

Hareketin öncülerinden Mark Johnson  2005 yılında Kaliforniya’nın Santa Monica kentinin sokaklarında gezinirken bir müzik duymuş. Ses, “Stand by Me” adlı şarkıyı söyleyen sokak sanatçısı Roger Ridley’ye aitmiş. Johnson’ın bu şarkıyı dünya çapında söylenebileği fikrini ortaya atması işte bu buluşmaya dayanıyor. Böylece “Stand by Me”nin dünya çapında on milyonlarca kez izlenen ünlü videosu ortaya çıkmış.

Playing For Change daha sonra pek çok şarkıyı seslendirmiş. İşte çocuk korolarından dinleyeceğimiz “What A Wonderful World” de bunlardan biri. Haydi, bilgisayarının sesini aç, Dünyalı. Gününüz aydınlansın.