naylon posetin yolculugu 1

Haşmetli Plastik Torba

naylon posetin yolculugu 2

Kuzey Pasifik’te yer alan “Büyük Pasifik çöp alanı” veya “Pasifik çöp girdabı”.

Yeşilist bu ay bizim için hazırladığı çevre sayfalarında naylon poşetten söz etti. Naylon poşet çok uzun süredir hayatımızda. Pek çok insan için artık o kadar sıradan, o kadar gündelik bir nesne ki, onun varlığını sorgulamıyoruz bile. Markette alışveriş yaptığımızda ya bizim, ya kasadaki görevlinin eli otomatik olarak naylon poşetlere uzanıyor. Sorgulamadan alıyor, sorgulamadan kullanıyor ve sorgulamadan çöpe atıyoruz. naylon poşet o an için işimiz görüyor ve görevi sona erdiğinde hayatımızdan çıkıyor. Nereye gidiyor? Ona ne oluyor? Çöpe atılınca yok olup gidiyor mu? İşte sonuçlarını hiç düşünmediğimiz sorular…

Yönetmenliğini Jeremy Konner’ın yaptığı The Majestic Plastic Bag” (Haşmetli Plastik Torba) adlı 4 dakikalık kısa film, ABD’deki Heal the Bay (Körfezi Kurtar) adlı sivil toplum örgütü tarafından Kaliforniya eyaletinde2010 yılında başlatılan kampanya başarıya ulaşmış; çünkü bu yıl Kaliforniya, tek kullanımlık plastik torbaların yasaklandığı ilk eyalet olmuş.  naylon poşetin yasaklanmasını öneren kampanyası kapsamında hazırlanmış. Filmin seslendirmesini ünlü aktör Jeremy Irons yapmış.

Film, kullanıp atılan bir naylon poşetin yaptığı yolculuğu anlatıyor. Hani bizden çıkıp gidince o poşete ne oluyor hiç düşünmüyorduk ya, işte ne olduğu bu filmde son derece ironik bir dille anlatılmış.Sanırsınız ki naylon poşeti değil de imparator penguenlerin o inanılmaz yolculuğunu ya da somon balıklarının akıntıya karşı yaptıkları o amansız yolculukta yaşadıklarını dinliyorsunuz. Hayatın içine bir süpermarketten karışan poşetimiz, uzun ve maceralı bir yolculuktan sonra, gezegendeki pek çok çöpün buluştuğu, çoğumuzun varlığından bile haberdar olmadığı o son noktaya, Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki büyük çöplüğe varıyor.

Peki ne yapabiliriz?

  • naylon posetin yolculugu 3En temiz çözüm naylon poşet kullanmamak. Kullanmayın, olsun bitsin. O zaman sorgulamanız gerekmez. İçiniz rahat olur.
  • İşi bir adım ileri götürüp başkalarının da naylon poşet kullanmaması için ikna çalışmaları yürütebilirsiniz.
  • Alternatifi ne? Aslında yanıtı daha önce başka bir yazımızda vermiş, çözüm önerileri de sunmuştuk. Kâğıt torba ya da bez torba. Kâğıt torba için ağaçların tüketildiği düşünülürse ve kâğıdın geri dönüşümü de sınırlı sayıda yapılabildiğine göre, en iyi çözüm bez torba. Böylece aynı torbayı tekrar tekrar kullanabilirsiniz.
  • Elinizde varolan naylon poşetleri birleştirerek sağlam ve defalarca kullanılabilecek yeni bir alışveriş çantası yapabilirsiniz.