D22_kapakÇok ama çok eski zamanlarda, bilim diye bir şeyin olmadığı çağlarda insanlar birbirlerine öykü anlatırlardı. Bu öykülerle sorularına yanıt arar, dünyayı ve yaşamı anlamlandırmaya çalışırlardı. Bugün bu öykülere “mit” diyoruz. Kim bilir, bugün anlamlandıramadığımız pek çok konu da belki binlerce yıl sonrasının mitleri olacak.

Dünyalı’nın Şubat sayısında dünyanın farklı yerlerinde doğmuş mitolojilere, birbirinden ilginç efsanelere ve kahramanlara yer verdik.

Bu ay yepyeni iki de bölümümüz var: Yazar Toprak Işık bundan böyle “Kafama Takıldı!” adlı bölümde bilimin dolambaçlı yollarında kafasına takılan konuları inceleyecek. Işık’ın bu ay kafasına takılan konu koşarak konuşsak bile cep telefonlarında bağlantının nasıl kesilmediği… Bu ayın diğer yeni sayfasında  “J Sınıfı”ndaki çocukların maceralarını izleyeceğiz. Yazar Figen Gülü‘nün yazdığı öyküleri Oğuz Demir resimliyor.

Ne hayvan ne bitki olan mantarlar, düellocu sporu eskrim, şans ve şanssızlık bu sayıda yer alan diğer konulardan bazıları. Yapılacak etkinlikler de az değil: Fasulyelerden nasıl göz yapacağın, korsan şapkası yapmanın incelikleri, yoğurt kutularından oyuncak ve  ekmekten pizza…

Hazır sömestr tatili de daha bitmemişken koş hemen bir Dünyalı al!