kutuphane dedektifleri 1İstanbul Modern “Kütüphane Haftası”nı “Kütüphane Dedektifleri” adlı eğitim programıyla kutluyor.

9-12 yaş aralığından çocuklara özel düzenlenen etkinlik, müzenin 9000’in üzerinde kitap ve dergiden oluşan kütüphanesini bir sanat laboratuvarına dönüştürecek. 25 – 29 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenecek programda iki oyun var.

kutuphane dedektifleri 2

Katolog Tarama Oyunu

Çocuklar, İstanbul Modern’in kütüphanesinde yer alan bilgisayarlarda kütüphane koleksiyonunda bulunan kitapları tarayacak, kitapların raflardaki yerini öğrenecek ve sonunda kitabın içinde bulunan bir sayfaya ulaşacaklar. Ancak bu aşamaları gerçekleştirebilmeleri için kendilerine verilen ipuçlarını çözmeleri gerekiyor. Kitapların içinde saklı resim kağıtlarına ulaşmayı başardıklarındaysa ortak bir resim çalışması yapacaklar.

Hayal Arşivi

Etkinlik, büyük bir sepetin içine koyulmuş gazete kupürü, davetiye, broşür, el ilanı ve çeşitli nesnelerden oluşan sanatçı arşivlerinin fotokopilerinin malzeme türüne göre sınıflandırılmasıyla başlayacak. Çocuklar fotokopileri zarflayıp numaralandırarak hayal arşivlerini tamamlayacaklar. Arşiv yapmanın temel ilkelerini öğrenmek için son derece eğlenceli bir yol!

Çocukların bireysel ya da okul grubuyla katılabileceği “Kütüphane Dedektifleri” programının kontenjanı sınırlı. Bu nedenle önceden rezervasyon gerekiyor. Bilgi ve rezervasyon için egitim@istanbulmodern.org adresine yazabilir veya 0 212 334 73 41 numaralı telefonu arayabilirsin. Etkinlik gün ve saatleri için İstanbul Modern’in web sitesine göz atabilirsin.