superilespaydirBu ay Dünyalı’da konumuz süper kahramanlar. Dosyayı hazırlamaya başlamadan önce süper kahramanların çok olduğunu biliyorduk da, araştırdıkça ne kadar çok olduklarına şaşıp kaldık. Superman, Örümcek Adam, Batman en tanınmışları. X-Men karakterleri, Iron Man, Fantastik Dörtlü diye liste uzayıp gidiyor. Bir kısmı beyazperdeye uyarlandığı için ününe ün katmış, daha bir bilinir olmuş. Ama meğer bunlar buzdağının görünen kısmıymış. ABD’de bir süper kahraman çılgınlığı yaşanıyor desek yeridir.

kurtarbizisuperman 2

Sen kimlerdensin?

Bir kere îki büyük grup var: Marvel ve DC Comics. Bu iki büyük yayımcı, çizgi roman, çizgi kahraman piyasasında hatırı saılır bir kutuplaşma yaratmış durumda. Marvelcılar ve Dc’ciler var. Supermanciler ve Örümcek Adamcılar gibi…

Herkesin bir tercihi var. Bazıları katıksız süper gücün dünya dışından gelen Superman olduğunda hemfikir. Sonuçta o bir insan değil. Başka bir gezegenden, süper güçlere sahip bir varlık. Bazıları içinse ne kadar süper olursa olsun kahramanın insani özellikleri daha önemli. Her ne kadar radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldıysa da Örümcek Adam alabildiğine insani mesela. Olabilecek en insan süper kahraman ise muhtemelen Batman. Batman’in süper kahramanların çoğunun aksine süper güçleri yok. Onun gücü aklı. Güçlü bir iş adamı olan Bruce Wayne, elindeki parayı eşsiz bir ekipmana dönüştürmüş. Batman’i Batman yapan şey güçlü kostümü, özel tasarımlı alet edevatı ve batmobili. Tabii bunların ardındaki zekayı hafife almamak lazım.

kurtarbizisuperman 3

Peki süper kahramanlara neden ihtiyaç duyuyoruz?

Hayattaki zorluklar ve kötülükler karşısında bir kurtarıcı fikriyle rahatlıyor olabilir miyiz? Belki de bir an için kendimizi kahramanımızın yerine koymak için… Örümcek Adam gibi düz duvara tırmanmayı hayal edenlerimiz yok mu? Ya da Superman gibi uçabilmeyi… Güçlü kaslar, görünmez olabilme, uçabilme, hassas duyular, kırılmayan kemikler, hiç hasta olmama… Kimsenin bunlara itirazı yoktur herhalde. Hayal kuruyoruz ve kendimizi iyi hissediyoruz.

İşin bir de toplumsal yanı var. Yapılan araştırmalar, toplumların zor dönemlerde ihtiyaç duydukları “kurtarıcı”yı çizgi roman sayfalarında bulduğunu söylüyor. Milliyetçilik duyguları da süper kahramanlar aracılığıyla besleniyor. Bırakın Amerikalı olmayı, dünyalı bile olmayan Superman’in daima Amerika’nın kurtarıcısı rolüyle okur karşısına çıkmasının nedeni işte bu.

kurtarbizisuperman 1