Hayvanları çok seviyorsunuz ama çeşitli nedenlerden ötürü evinizde hayvan besleme şansınız yok. Peki bu duruma alternatif ne olabilir? Fatma Akpınar’ın bu konuda harika bir çözüm önerisi yaptı  ve  hayvan barınaklarındaki dostlarımızı yakından ilgilendiren “Koruyucu Aile Projesi”nin ayrıntılarını bizlerle paylaştı.

Fatma Akpınar’ın bütün yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

koruyucu aile 1Günümüzde koruyucu aile olmak bilindiği gibi sadece insanlar için geçerli bir kavram değil artık. Çevremizde bulunan tüm canlılarla birlikte paylaştığımız bu dünyada yaşam koşullarını belirleyen ve şekillendiren insanoğlu. Birlikte yaşadığımız tüm canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri de doğal olarak bizlerin sorumluluğunda.

Son yıllarda pek çok sivil toplum örgütü ve belediyeler kuşların, kedilerin ve köpeklerin bizlere ihtiyacı olduğunu duyurmak için çalışmalar yapıyor. Evimizin, penceremizin önüne koyacağımız bir kap su, biraz yemek pek çok küçük dostumuzun hayatını devamı için gerekli. Özellikle çocuklar bu konuda çok duyarlılar. Onların hayvanlara gösterdiği sevgi, karşılıksız ve çok doğal. Pek çok çocuk anne babasına bir evcil hayvan sahibi olabilmek için baskı yapar ama anne babalar bakımının zor olması, masraflı olması, aileden birinin alerjisi olması, geniş bir evinin olmaması gibi pek çok nedenle bu isteği geri çevirir. Koruyucu Aile Projesi hem çocukları hem de anne babaları mutlu edecek bir proje.

Çocuğunuz bir kedi ya da köpek sahibi olmak istiyor ama farklı nedenlerden dolayı siz bunu gerçekleştiremiyorsanız bu projeye göz atmanızı tavsiye ederim.

Projedeki Koruyucu Ailenin görevi; evine herhangi bir nedenden dolayı kedi veya köpek alamayan hayvan severlerin, geçici veya daimi olarak barınaklarda yaşamaya çalışan kedi ve köpeklere destek vermektir. Bilindiği gibi hiçbir barınak, otel değildir. Bugün ülkemizde, ihtiyaçları giderilmemiş veya yeterince ilgilenilmemiş olan ve barınak adı verilen kamplarda binlerce kedi ve köpek aç, susuz ve hatta güneş yüzü görmeden yaşamak zorundadır.

koruyucu aile 3Koruyucu Aile, barınaklarda yaşam mücadelesi veren dostlarımızdan bir veya birkaçını seçerek, ihtiyaçlarını belirli bir süre için veya sürekli olarak karşılamayı kabul eden ve Koruyucu Ailesi olduğu küçük dostunu -eğer mümkünse- bulunduğu barınakta ziyaret edip, onunla zaman geçiren kişilere verilen isim.

Barınaklarda bulunan dostlarımız, yaşamsal ihtiyaçlarının haricinde ilgi ve sevgiye de ihtiyaç duyuyorlar. Koruyucu Ailelerin, barınakları ziyaret edip onlarla ilgilenmeleri, oynamaları ve hatta gezdirmeleri onları çok mutlu edecektir. Bu proje ile mutlu olan sadece barınaklardaki canlılar değil aynı zamanda çocuklar da olacaktır. Evde kedi ya da köpek besleyemeyen çocuklar barınaklardaki sahiplendikleri küçük canların sorumluğunu alacak ve sevgileri ile onlara yaşam sevinci vereceklerdir. İnternet üzerinden yaptığınız küçük bir araştırma ile yaşadığınız ilde bulunan barınakların iletişim bilgilerine ulaşabilir ve sizlerde koruyu aile olabilirsiniz. Hatta bunu yaklaşan yeni yıl hediyesi olarak düşünebilirsiniz bile. Hiç unutulmayacak bir hediye olacaktır, eminim.

koruyucu aile 2Unutmayın ki sevgi ile atılmış küçük bir adım hem sizi mutlu edecek hem de şu an iyilikle dönen dünyayı döndürmeye devam edecek… Hem barınaklardaki canları, hem de geleceğimiz olan çocukları mutlu etmek zor değil. Küçük bir adım büyük mutlulukların başlangıcı olabilir.