fatma_akpinar

Fatma Akpınar

Eğitimci Fatma Akpınar, bu yazısında bir deste iskambil kâğıdının nasıl bir matematik aracına dönüşebileceğini anlatıyor; ebeveynler ve öğretmenler tarafından geliştirilebilecek matematik oyunu önerilerinde bulunuyor. Fatma Akpınar’ın bütün yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Pek çok ebeveyn ve öğretmen, öğrencilere günlük yaşamda kullanacakları dört işlem becerisini kazandırmak için var güçlerini ortaya koyarlar. Veliler hızlı ve doğru işlem yapan çocukları ile haklı olarak övünürler. Öğretmenler hatasız ve hızlı işlem yapan öğrencileri yüceltmek ve diğer öğrencilere örnek göstermek (?) gibi mesleki hatalara düşerler.

Oysa matematik bir yetenek olmaktan öte, sayılarla barışık olmak, onlardan korkmamak demektir. Matematik, zevk alarak işlem yapabilmek, hesap makinesine ihtiyaç duymadan özgürce işlem yapmanın zevkine varmaktır. Kendine güven duyma ve yaptığın işten zevk alma söz konusu olunca en kolay yol “OYUN” dur. Ne yazık ki çocuklarımıza hayatı oyunla tanıtmaya başlıyoruz; ama okula başladıklarında oyunu sadece teneffüslerde hatırlamalarını istiyor, eve gelir gelmez de ödevlerini yapmalarını oyun oynamanın ilk şartı haline getiriyoruz. Durum böyle olunca en zevkle öğrenilecek işlemler bile kâğıtla kalem arasında sıkışıp kalıyor.

Zihinden toplama, çıkarma hatta çarpma ve bölme yapmayı pratikleştirmek aslında sanıldığından daha kolaydır. Tek malzememiz bir deste iskambil kâğıdıdır.

kart oyunu 1

Evet, yanlış okumadığınız: Bir deste oyun kâğıdı! Bizim kültürümüzde oyun kâğıdı ya kötü amaçlara hizmet eder ya da sadece yetişkinler için eğlence aracıdır. Aslında bir deste oyun kâğıdı çocuğunuzun matematik becerilerini o fark etmeden arttırmanız ve daha önemlisi çocuğunuzla keyifli zaman geçireceğiniz en basit ve masrafsız malzemedir.

İşte adı oyun olan ama matematiksel becerileri arttırmayı amaçlayan birkaç öneri:

BAŞLANÇIÇ: Desteden sadece 1’ den 9’a kadar olan sayıları bırakıp diğerlerini çıkarın. Oyunun iki kişi oynamanız çocuğunuzun takip etmesi açısından daha kolay ve zevkli olacaktır. Kapalı şekilde 4 kâğıt siz alın, 4 kâğıt da çocuğunuza verin. Diğer kartlar dağıtılmak üzere yerde kapalı kalsın. Yere ilk kâğıdı siz atın. Eldeki kâğıtlar bittikçe kalan kâğıtları aynı şekilde dörderli olarak dağıtmaya devam edin. Oyunun kuralını çocuğunuzun ihtiyacına ve yaşına göre siz belirlemelisiniz.

  • Anasınıfları için; ilk atılan kâğıttaki sayıdan büyük sayıyı atan yerdeki kartları alır. (Çocuğunuz rakamları henüz tanıyamıyorsa, attığınız sayının kaç olduğunu söylemeyi kurallara ekleyebilirsiniz.)
  • kart oyunu 2Birinci ve ikinci sınıflar için; yerdeki kartların sayılarının toplamı 6’dan büyük, 10’dan büyük vb. şeklinde bir kural belirleyip oyunu başlatırsınız. Çocuğunuz farkında olmadan yerdeki iki kartın üzerindeki sayıları toplamaya başlar. Aynı oyunu iki sayı arasındaki fark olarak yapmaya başladığınız zaman zihinden çıkarma yaptırmaya başlamış olursunuz.
  • Büyük sınıflar için; aynı oyunu yerdeki iki kartın çarpımı 15’te büyük, 20’den büyük vb. şeklinde kural koyarak başlatın. Böylelikle çarpmayı da pekiştirmiş olursunuz.

  • Tek ve çift sayıların öğretimini de bu şekilde pekiştirebilirsiniz.
     kart oyunu 3Bunun için yerdeki iki kartın üzerindeki sayıların toplamı tek ise kartları çocuk, çift ise kartları ebeveyn alır kuralı koymanız yeterli. Bu oyunda çocuğunuz hem iki kartın üzerindeki sayıları toplayacak, hem de tek ya da çift sayı olup olmadıklarına karar verecek. Hem sahip olduğu bilgiyi kullanacak, hem de toplamın tek olabilmesi için elindeki kartlardan seçim yapmak zorunda kalacak. Bu durumda ileri düzey düşünebilen çocuklar hemen strateji geliştirmeye başlarlar.

Görüldüğü gibi matematik aslında oyunlarda bolca yer alan ama çok pekiştirilmeyen becerileri barındırır. Bu önerilere benzer pek çok yöntem sizlerin de aklına gelebilir. Bu sayede çocuğunuzun hayatına işlemleri severek yerleştirecek, üstüne üstlük onunla nitelikli zaman geçireceksiniz.

Şimdiden iyi eğlenceler!