evim 1Uzaylı filmleri genelde benzer bir konuya sahiptir: Dünya dışından gelen yaratıklar, onlarca uzay aracıyla gezegenimize akın ederler ve dünyayı işgal ederler.

Ülkemizde 27 Mart’ta gösterime girecek olan “Evim”de ise konu bambaşka. Bu kez karşımızda sevimli bir uzaylı var. Adı Of. Bir Buflu olan Of’un dünyaya gelme amacı ne keşif, ne de istiladır. Of, kendi halkından, peşindeki düşmanlardan kaçmaktadır.

Zeki ve çalışkan, ancak arkadaşlık konusunda sıkıntılar yaşayan bir Buflu olan Of, halkından oldukça farklıdır. Birbirini görmezden gelen, arkadaşlık, komşuluk ve aile ilişkileri olmayan Buflular’ın aksine Of, bu tip şeylere açlık duyan, sevecen bir yaratıktır.

Kaçarken saklanmak için yeryüzüne gelen Of, Lüle adlı genç kadınla tanışır. Tamam, tanışmak dediysek biraz abarttık. İnsan bir anda karşısında mor bir uzaylı görünce öyle pek sakin kalamaz. Lüle de kalamıyor elbette. Neyse ki işler ikisi için yoluna giriyor. Yoluna girmeyen şey ise Of’un peşindeki diğer uzaylılar…

Of’un izini bulmakta gecikmeyen düşmanları ile sevimli uzaylımız ve elbette Lüle arasında soluksuz bir kaçıp kovalamaca başlıyor.

Yönetmenliğini Tim Johnson’ın yaptığı bu 3D animasyon, bir “uzaylı” filmi olmaktan çok ayrı dünyalara ait iki karakterin ortak yönlerini bulmasını anlatan, farklılıklar üzerine kurulmuş bir dostluk filmi.  Johnson “Evim”i  “Kültür çatışmasının ortaya çıkardığı mükemmel anlayışın Of ve Lüle arasındaki dostluğu filizlendirmesi hakkında,” olarak tanımlamış.

Daha önce Shrek, Madagaskar, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? gibi birçok başarılı animasyona imza atan DreamWorks tarafından yapılan “Evim”in orijinal seslendirme kadrosu hayli zengin. Of’u “The Big Bang Theory” dizisinin dâhi fizikçisi Sheldon Cooper’ı canlandıran Jim Parsons seslendirmiş. Kadroda yer alan diğer isimler ise Rihanna, Jennifer Lopez ve Steve Martin.

Filmin fragmanını aşağıdaki videoyu tıklayarak izleyebilir, orijinal web sitesine göz atmak istersen buraya tıklayabilirsin.