karbon ayak izi 1Dünya üzerinde yaptığımız her hareketin bir izi var. Bu izlerin bazılarını görürsün; bazılarınınsa farkına bile varmazsın. Oysa yaptığın her hamlenin Dünya’ya bir etkisi var. İyi ya da kötü… Ne yazık ki, biz insanlar, yaklaşık iki yüz yıldır Dünya’ya çok da iyi davranmıyoruz. 20. yüzyılla birlikte bu durum daha da kötü bir hal almaya başladı. Bıraktığımız izler, üst üste o kadar birikti ki, bunun sonucuna “küresel ısınma” adını verdik. Dünya bizim atmosfere saldığımız sera gazları yüzünden ısınıyor. Atmosfer ısındıkça iklim değişiyor. Kimi canlı türlerinin yaşamı bu yüzden tehlike altında. Daha da kötüsü, bütün Dünya tehlike altında.

Küresel ısınmayla birlikte hayatımıza bir başka kavram daha girdi: Karbon ayak izi.

Ürettiğin ya da çevreye salınmasında katkıda bulunduğun CO2 (karbondioksit) gazının miktarını biliyor musun peki? Bilmiyorsan www.karbonayakizi.com adresinde hesaplayabilirsin. Bu sitede verilen bilgiye göre, Türkiye’de kişi başına üretilen CO2 miktarı tam 3,14 tonmuş. Ne kadar çok! Ama merak etme Dünyalı, hesabını yaptıktan sonra belki bazı şeyleri azaltmaya karar verebilirsin. Otomobil kullanmak yerine yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih edebilirsin örneğin.

Bir başka karbon ayak izi hesaplayıcısını da Dünya Çevre Örgütü hazırlamış. Burada yer alan “Ekolojik Ayak İzi Hesap Makinesi” yardımıyla gıda, seyahat, ev ve diğer konularda bıraktığın ayak izini ölçebilirsin.