8. izmir Uluslararasi Kukla Gunleri afis

8. İzmir Kukla Günleri, birbirinden renkli gösterilere ev sahipliği yapıyor. 20 ülkeden 40 kukla tiyatrosu grubunun katıldığı festival kapsamında altı sergi de açıldıİzmir’in pek çok noktasına dağılmış olan festivaldeki bazı gösteriler ücretsiz.

Festival, her yaştan izleyici için seçenekler sunuyor. Kukla ve gösteri çeşitliliği ise kukla severler için bulunmaz nimet. İpli kukla da var, bez kukla da; gölge tiyatrosu da var, nesne tiyatrosu da. Kimi oyunlarda eller, kimisindeyse insan bedeninin tamamı kuklaya dönüşüyor. İşin en güzel yanıysa Festival Direktörü Selçuk Dinçer’in de dediği gibi “yaşamın kendisi kadar gerçek” bu kuklalar.

“Kuklalar da denizkızları gibidir. Ancak inanırsak gerçek olduklarına, anarsak isimlerini ve sevgiyle bağlanırsak onlara var olabilirler. Yaşamın kendisi kadar gerçektir kuklalar ve bir o kadar hayal. İhtiyacımız var kuklalara; yaşamı zenginleştirmek için ihtiyacımız var, düşlerimizi süslemek için ihtiyacımız var, çocuklarımız sevgiyle, barışla büyüsünler diye ihtiyacımız var. Bu yüzden yaşatıyoruz kuklaları İzmir’de.”

Selçuk Dinçer
Festival Direktörü

Dünyalı’nın senin için seçtikleri

Elele” (16,19,20,212,22,23 Mart / 5+)
Arjantin yapımı bu sözsüz oyun, ellerin ışık ve gölge marifetiyle nasıl fantastik bir dünyaya dönüşebileceğinin kanıtı.

Ağaç Diken Adam” (16,17,18 Mart / 15+)

Gerçek bir öyküden esinlenerek yazılan oyun, bir adamın tek başına bir çölü nasıl cennete çevirdiğini anlatıyor.

Kuklaların Sirki” (18,19, 20 Mart /5+ )

Sirklerin nefes kesici atmosferi kukla sahnesine taşınmış. İpli kuklalar karşınızda adeta canlanıyor ve gerçek birer akrobata dönüşüyor.
)

Bildiğiniz Gibi Değil” (19, 20, 21 Mart / 10+)
Bu oyunda ne Kırmızı Başlıklı Kız sizin bildiğiniz gibi, ne de büyükannesi.

“Bacanın Melekleri” (21-22 Mart / 7+)
Festival Özel Gösterisi “Bacanın Melekleri” mekâna özgü tasarlanmış bir gösteri olmasıyla dikkat çekiyor. İzmir’in önemli tarihi mekânlarından biri olan Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sahnelenecek olan oyunda dev kuklalarıyla unutulmaz bir gece yaşatacak.

izmirkukla-agac diken adam

Ağaç Diken Adam / Slovenya

izmirkukla-bildiginiz gibi degil

Bildiğiniz Gibi Değil / Belçika

izmirkukla-bacanin melekleri

Bacanın Melekleri / ABD-İsrail-Türkiye