d 09_kapakAralık ayı demek kış demek. Soğuklar bastırmaya başladı. Peki ya uyku? Kış gelince hepimizin üstüne bir ağırlık, tatlı bir uyku hal çöküyor, yalan mı? “Bari,” dedik, “biz de bir uyku dosyası hazırlayalım da uykumuz açılsın!” Dosyamızı ömrünün büyük kısmını uyku konusunu araştırmaya adamış Prof. Uykutulumu hazırladı. Hayatımızın kaçta kaçını uykuda geçiririz? Neden uyuruz? Uyurken bize neler olur? Uykunun hangi evresinde rüya görürüz? Uykusuzluk hangi hastalıklara sebep olur? Uyku bilimi hakkında her şeyi mahmur bakışlı profesörümüzün ağzından dinle, sevgili Dünyalı.

Bu ay SERBEST ATÖLYE’de kendine yeni bir hobi edineceksin: “Cep Çöpçüsü” olmak! Yapman gereken tek şey senden istediğimiz şeyleri bulup rastlantının resmini hazırlaman. Yaratma sırası sende. İçindeki maceracı ruhu sanatçı kişiliğinle buluşturmaya hazır mısın?

Madem kışa girdik, soğuk sporlara da bir göz atalım. Sporu sanatla buluşturan “Artistik Buz Pateni” bu ayki SPOR sayfalarımızın konuğu oluyor. İnsanlar ne zamandan beri buzda kayıyor ve buz üzerinde dans ederken neler yapıyorlar? Yanıtları burada. Bilim sayfalasındaysa kar krisitallerine yakından baktık. Hızımızı alamadık, EKO-YAŞAM’da kendi kar küreni nasıl yapacağını, KES-YAPIŞTIR’da ise kardan adamlı bir kartpostal yapımını anlattık.

Ege Erim, DÜŞÜNCE BALONU’nda şakalar hakkında yazdı. Şaka yapmak eğlencelidir ama şaka yapılan kişi de eğlenir mi bakalım? Peki ya şaka kaka olursa?

GÜNCEL SANAT sayfalarında bu ay çocuklar için de pek çok atölye çalışması düzenleyen Sarkis’in neon ışıklarla parıldayan sanatına göz attık. Dünyanın en ünlü oyuncaklarından biri olan mini mini lego bloklarının öyküsü, gezegenimizin 4 eko kahramanı ve et yiyen bitkiler bu ay Dünyalı sayfalarında rastlayabileceğin konulardan bazıları.

Dünyalı’nın Aralık sayısının armağanlarına gelince: Bu ayki Dünyalı’nın El Kitabında yer alan birbirinden ilginç şaşırtmacalar, illüzyonlar ve oyunlarla herkese eğlenceli vakit geçirtecek. 108 adet renkli çıkartma ve her kalemkutunun vazgeçilmezi bir 0,7 uçlu kalem derginin diğer armağanları…

Hey, Dünyalı! Şimdi hemen üstüne çöken o uykuyu silkeleyip atıyor ve en yakın gazete-dergi bayisine koşuyorsun!