Dünyalı’nın 20. sayısında Nazan Tacer bir kış dioramasını nasıl hazırlayabilecğimizi anlattı. yapması da çok zor değildi; çünkü malzemelerin hepsi evde bulabileceğimiz nesnelerdi: Tuvalet kâğıdı ruloları, pamuk, karton kutu. En keyifli kısmıysa kardan adamların süslenme aşamasıydı. İşin bu kısmı herkesin yaratıcılığına göre değişebilir çünkü.

Anahtar kelime de bu zaten: Yaratıcılık. Diorama hazırlarken ortaya çıkan ürünü ilginç kılan şey, hazırlayan kişinin yaratıcılığı.

Gerçek ya da kurgu bir olayın, mekanın üç boyutlu olarak sergilendiği modellere “diorama” denir. Üstelik bu yeni bir iş de değil. Diorama hazırlamak çok da yeni bir hobi değil. 18. yüzyılda hazırlanmış dioramalar bile var. basit malzemelerle yapıldığı gibi, profesyonel olarak yapılan örnekleri de yok değil. Bazı dioramalar küçük olabilirken, bazıları gerçek boyutlu sahneler olabiliyor.

Bazıları boş vakitlerini değerlendirmek, hafta sonunu hoşça geçirmek ya da evdeki atık malzemeleri kullanmak için diorama yaparken; bazıları bu işi hobi edinip profesyonel olarak yapabiliyor. İşte farklı dönemlerde yapılmış çeşit çeşit diorama örnekleri…

(Fotoğraflara tıklayarak kaynaklara ulaşabilirsiniz.)

diorama 1

Bu diorama bir kibrit kutusuna sığdırılmış.

diorama 2

Biraz renkli kâğıt, bir de minik tavşan biblosu ile diorama hazır!

diorama 3

Yazlık diorama: Fonda deniz manzarası, önde ipe gerili kâğıt giysiler

diorama 4

19. yy’da yapılmış bu dioramada bir kâgıt tiyatro canlandırılmış.

diorama 5

Önlerine yerleştirilen birkaç üç boyutlu nesneyle, yeni yıl kartları haika birer diorama fonu oluyor.

diorama 6

Yaz ve kış dioraması olur da, sonbahar dioraması olmaz mı? Pekala olur!

diorama 7

Bu da “Kırmızı Başlıklı Kız” masalının dioraması