dunyali 1 yasindaDünyalı 2 Mart’ta edebiyathaber.net’te konu edildi. Çocuk kitapları eleştirmeni Gökçe Gökçeer’in yazısı “Hey Dünyalı, sen dostsun!” adını taşıyor.

Okur yazar ebeveynin en büyük hayallerinden biri okur yazar bir çocuk yetiştirmektir. Çünkü bilir ki hal böyleyken, gerisi gelir. Okuyan çocuk; sorgular, merak eder, öğrenmeye açıktır ve kendine verileni hap gibi yutmaz, düşünür. Beğeni algısı, vizyonu, ufku gelişir.

Bunu yapmak aslında zor görünse de, çocuğun ilgi alanlarını belirleyip ona uygun okuma alternatifleri sunmak mümkün. Bu deneyimler sadece kitaplarla değil, dergilerle de oluşup besleniyor tabii. Ne yazık ki  Türkiye’de çok çocuk dergisi varmış gibi görünse de, aslında içerik olarak zengin ve sürekli takip etmeye uygun dergi sayısı bir elin parmaklarını geçmez, hatta etmez bile. Dünyalı, işte bu açığı kapatan, zengin içeriğiyle hem çocukların hem ebeveynlerin ilgisini çekmeyi başaran, dopdolu, didaktizmden uzak ve ufuk açıcı bir çocuk dergisi olarak bir yıl önce hayatımıza girdi. İyi ki!

Yazının devamı Edebiyat Haber’de…Tıklayın.