Dunyali_kapak25Merhaba Uzaylı! Ne de olsa sen, ben, bahçedeki kaplumbağa ve şu geçen UFO’nun kaptanı….hepimiz aslında uzaylıyız! Nereden çıktı bu uzay muhabbeti dersen, aslında hiç bitmemişti ki!

Biz insanlar doğamız gereği meraklıyız. Yeryüzünde keşfetmediğimiz şey kalmayınca, gözümüzü uzaya çevirdik. İşi iyice ilerletip son yarım yüzyıldır uzaya gidip gelmeye başladık. Ay yüzeyine çıktık, Mars’a keşif araçları yolladık. Dünya yörüngesinde dönüp duran Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşam başlı başına bir macera… İstasyondaki astronotlar bir yıllık uzay yaşamı deneyiminin ardından geçtiğimiz aylarda Dünya’ya dönünce, biz de bu uzay meselesini enine boyuna incelemeye karar verdik.

Evren neresi? Dünya’dan yola çıkınca yolda bizi neler bekliyor? Güneş Sistem ve diğer galaksileri Toprak Işık’ın kaleminden okuyabilirsin. Işık ayrıca “Neden Dünya’dan gitmek istiyoruz?” sorusuna da yanıt aradı bu sayıda. Peki sence uzaylılar nerede? uzay istasyonunda yaşam Dünya’dan bakınca çok fantastik; peki ya astronotlar hallerinden memnun mu? Yer çekimsiz ortamda yaşamak aslında pek çok zorluğu beraberinde getiriyor.

Dünyalı’da bu ay ayrıca Dev örümcek Maman’la tanışacak, farklı dillerde “Adın ne?” demeyi öğrenecek, origamiden yıldız kutu yapmayı deneyeceksin.

Nükleer enerjinin tehlikeleri, yavaş yaşam felsefesi, hayatımızı kolaylaştıran ve zorlaştıran kurallar ile heyecan dolu ekstrem sporlar bu ayki konularımızdan bazıları. Elbette dahası Dünyalı’nın Mayıs 2016 sayısında.