Kuzey Amerika son aylarda oldukça soğuk günler geçiriyor. Soğuklar öyle bir boyuta geldi ki, dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan, ABD – Kanada sınrındaki Niagara Şelalesi bile buz tuttu.

niagara dondu 1 Aşırı soğukların nedeni küresel ısınma. Dünyanın bozulan ısı dengesi kutuplardaki basınç dengesini de etkiliyor. Kutbi girdap (polar vortex) denilen ve kutuplarda meydana gelen atmosfer olayında Kuzey Kutbu’ndaki soğuk hava yüzeyde kalır ve daha güney enlemlere kaçma eğilimi gösterir. Avrupa’nın kuzeyinde ve Kuzey Amerika’da görülen aşırı soğuklar, aylardır yerden kalkmayan kar ve hatta koskoca  Niagara Şelalesi’nin donma nedeni işte bu zincirleme iklim hareketleri.

niagara dondu 2

Dünya iklimi aslında hiç de iyi bir durumda değil. Güleriz acınacak halimize dercesine, Niagara Şelalesi’nin sıra dışı durumu bir gece gösterisine çevrilmiş. Normal şartlarda saniyede 567,811 litre suyun aktığı şelalenin donmuş hali hayli çarpıcı. Bu etkileyici kütleler geceleri renkli ışıklarla aydınlatıldığında ortaya sanki başka bir gezegene aitmiş gibi duran görüntüler çıkıyor.

Bölgedeki sıcaklığın -23 santigrat derece civarında seyrettiği hesaba katılırsa, bu güzel görüntüyü izlemenin hayli cesaret istediğini de söylemeden edemeyeceğiz.

niagara dondu 3

Kaynak: The Independent; Fotoğraflar: Reuters/Mark Blinch