biddy 6

Biddy ile internette gezinirken, tesadüfen tanıştık. Biddy bir kirpi. Daha ayrıntılı söylemek gerekirse o bir pigme Afrika kirpisi. Bazıları bu türe “evcil kirpi” de diyor. Evet, kirpileri evcil hayvan olarak besleyenler de var. Toni DeWeese ve Tom Unterseher de böyle yapmışlar. Biddy onların biricik evcil kirpisi. (Pigme Afrika kirpileri hakkında daha ayrıntılı bilgi istesen, yazının en sonuna inmen gerek.)

biddy 1

Peki bu Biddy kirpiden neden söz ediyorum? Çünkü Biddy bir “gezgin kirpi”. Toni ve Tom seyahat etmeyi çok seviyorlar. Biddy’yi de bundan mahrum etmemişler ve gittikleri her yere onu da götürmüşler. ABD’nin doğusundaki Oregon kentinde yaşıyan çift, hemen her hafta yakın çevredeki bir yere gidiyor. Böylece Biddy de başka hiçbir kirpinin görmediği kadar çok dağ, orman, şelale ve nadir de olsa bir tatlıcı dükkanı görüyor.

Toni ve Tom, küçük arkadaşları adına bir Instagram hesabı da oluşturmuşlar. Biddy’nin seyahat fotoğrafları bir anda öyle popüler olmuş ki, takipçi sayısı hızla artmış. Biddy’nin şu an Instagram’da 380 binden fazla izleyicisi var ve Biddy’nin yeni fotoğraflarını görmek için hevesle bekleyenlerin sayısı her gün artıyor.

biddy 2
biddy 3
biddy 4
biddy 5

 

 Pigme Afrika kirpisi

Kirpigiller familyasının (Erinaceidae) bir üyesi olan pigme Afrika kirpisi,  en yaygın evcil kirpi türüdür. Dört parmaklı kirpi ile Kuzey Afrika /Cezayir kirpisinin melezi olan bu ufak türün boyu 12-30 cm arasında değişir. Ağırlığı ise yaklaşık 500 gr’dır. Ortalama 4-6 yıl yaşarlar. Kirpiler etçil memelilerdir. Genellikle küçük böceklerle beslenirler. Ama evcil kirpilere hazır mamaların verildiği de görülür. Genellikle ılıman iklimden hoşlanırlar.