Saçını mecburiyetten kestirip sonra da gözyaşlarına boğulanlara söylenen klasik bir teselli cümlesi vardır: “Üzülme, nasılsa kökü sende.” İyi niyetle söylenen bu sözler, saçını kaybettiği için karalar bağlayan kişi tarafından hiç de iyi algılanmaz. O, kafasındaki hafiflemeyi her hissettiğinde acı çeker ve kaybettiği saçlarının ardından derin bir yasa bürünür.

İyi de beterin beteri var! Ya Victoria Devri’nde yaşayan bir kadın olsaydık da saçımız bitlenseydi ve güzelim saçlarımızı kesmek zorunda kalsaydık da iyi niyetli bir Viktoryen komşu teselliye gel ip de “Nasılsa kökü sende!” deseydi?

O dönemde kadınlar saçlarını kesmezlerdi.  Hiç hem de! Dönemin modası buydu. Ama modaya uyuyorsan sonuçlarına da katlanman gerekiyordu. Aşırı uzun saçlar, ağırlıkları yüzünden baş, boyun ve sırt ağrısına neden oluyordu. Kışın kurutması dertti, yazın sıcakta terletmesi ayrı bir dertti. Tarama kısmına hiç değinmeyelim bile!

Bunca çabanın sonucunda saçlarını sere serpe yayıp fotoğraflatmayı da ihmal etmemişlerdi elbette. İşte size birkaç Viktoryen hanımefendi ile Viktoryen saçları.

 

garip ama gercek sac 1

Koltukta oturacak yer kalmadı yeminlen!

garip ama gercek sac 3

“Sabahtan yıkamaya başlasam… Öğlene taramam biter… Akşama kadar da kuru mu acaba? Offf, saçın var, derdin var kardeş!”

garip ama gercek sac 4

“Bu saçlar beni biraz kısa gösteriyor sanırım.”

garip ama gercek sac 5

“Kışları tepeme doluyorum, çıkıyorum.”

garip ama gercek sac 6

“Boy aynası alsam iyi olacak.”

garip ama gercek sac 7

“Boynumda bir ağrı yapıyo, evet.”

garip ama gercek sac 8

“Önleri böyle tiftikletince havam değişti.”

garip ama gercek sac 9

“Yerlerin tozunu almak çok kolay!”

garip ama gercek sac 10

“Herkes hazır mı? Eveeet, çeki-yo-rum, çek-tim!”

garip ama gercek sac 11

Sutherland Kızkardeşler: “Kimse müziğimizle ilgilenmiyor. Varsa yoksa saçlarımız!”

Kaynak: dangerousmind.net

favicon Bu konu ilgini çektiyse, Dünyalı’nın  Eylül 2015 tarihli 17. sayısındaki “Sıra dışı saç, sakal ve bıyık işleri” başlıklı yazıyı da okumak isteyebilirsin.