Eğer çocuğunuzun ateşi yükseliyorsa; çocuğunuzda kırıklık, eklem ağrısı, titreme ve halsizlik varsa, büyük olasılıkla grip olmuştur. Grip kendi kendine iyileşebilen bir sağlık sorunudur. En iyi ilaç bol bol dinlenmedir. Ancak bu yakınmaların birçok ciddi hastalığın da ilk bulgusu olabileceğini de unutmayın. Çocuğunuzun genel görünümü size fazla düşkün görünüyorsa bir doktora başvurmanız iyi olur. Çocuğunuz grip olduysa hazır gıdalar yerine taze sebze ve meyve yemesini sağlayın. Ona mineral ve vitamin bakımından zengin içecekler hazırlayın. Ilık içecekler iyi gelecektir. Grip gibi hastalıklar sırasında ıhlamur sık kullanılan içeceklerden biridir. Adaçayı da yararlı olabilir. Soğutulmuş adaçayı ile gargara yapmak çocuğunuzun boğazına iyi gelecektir.

grip - dunyali mart 2014

Çocuğunuza sormayı unutmayın!

Çocuğunuz grip olduysa ona şu iki soruyu sormalısınız:

  • Kulak ağrısı çekiyor mu?
  • Tek taraflı burun akıntısıyla birlikte baş ağrısı var mı?

Eğer çocuğunuz bu sorulara, “Evet,” yanıtını veriyorsa, orta kulak iltihabı ya da sinüzit olasılıklarına karşı bir doktora başvurmanız iyi olacaktır.

Gözlem yapın!

Eğer çocuğunuzda aşağıdaki durumları gözlemliyorsanız, basit bir grip olarak başlayan rahatsızlık tehlikeli bir hastalığa dönüşmüş olabilir.

  • Çocuğunuz şiddetli baş ağrılarından şikâyetçiyse, ışığa ve sese karşı tahammülsüzse, püskürerek kusuyorsa, sırt kasları tutulmuşsa ve yalnızca cenin pozisyonunda yatabiliyorsa;
  • Çocuğunuzun zihni bulanıyorsa ve / veya solunum zorluğu çekiyorsa en kısa sürede hastaneye başvurun.

Danışman: Dr. Özge Yılmaz

Çocuğunuzu grip hastalığı hakkında bilgilendirmek, kendisini ve çevresini gripten nasıl koruyacağını anlatmak isterseniz lütfen Dünyalı Dergi’nin Mart 2014 sayısına bakın.