d 20_kapakBelki de bu satırları bir aracın içinde, trafiğe takılıp kalmış halde okuyorsun. Belki de saatler süren bir trafik eziyetinin ardından eve geldin de “Şu Dünyalı’nın yeni sayısını okuyayım da kafam dağılsın!” dedin. Ne de olsa ulaşım insan hayatının önemli faaliyetlerinden biri. Evden bakkala, okula, işe, doktora, alışverişe, tatile, uzak bir kentteki akrabamıza bir ulaşım yolunu ve aracını kullanarak gidiyoruz. Ulaşım karmaşık ve büyük bir konu. Sırf büyük şehirlerdeki trafik tıkanıklığından söz etsek bile yeter aslında. Ama biz bu ay sadece kent trafiğini değil ulaşımın pek çok yönünü senin için mercek altına aldık: “Durdurun dünyayı, inecek var! – A’dan Z’ye Ulaşım”. Yani eline aldığın Dünyalı’da da trafikten kurtulamayacaksın bu sefer!

Yılın son ayına girdik ve yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken, bu ay merak ettiğimiz iki konuya yer vermek istedik. Dünyanın farklı ülkelerinde yeni yıl nasıl kutlanıyor dersin? Vuslat Taş ilginç yılbaşı geleneklerini bizim için derledi. Peki hediye verme alışkanlıklarımızı değiştirebilir miyiz? Selen Çağlayık Eloğlu yazısında güzel alternatifler sunuyor.

Soğuk havayı bahane ederek kayak sporunun ayrıntılarına ve kutupların beyaz devi kutup ayısına daha yakından baktık. Tesadüf bu ya, Beyhan İslam’ın  cep çöpçüsü de buzdolabının etrafında geziniyor bu ay. Ege Erim’in Düşünce Balonu bu sefer özgürlük peşinde… Nazan Tacer’in hazırladığı karton bir kutu içinde hazırladığı kış dioraması da aralık ayının bir diğer eğlencesi olsun! Hepsi ve fazlası Dünyalı’nın sayfalarında okunmayı bekliyor.

Bu ay yepyeni bir bilim bölümümüz var: “Arada kaldım?” Zelal Özgür Durmuş’un kaleme aldığı bölümde Arki “Dinozor muyum, kuş mu?” diye soruyor.

Tüm Dünya’da Güç’te bir hareketlilik seziliyor. Nedeni çok yakında gösterime girecek olan yeni Star Wars (Yıldız Savaşları) filmi. Serinin fanatikler gün sayarken, Star Wars evrenine yabancı olanlar için küçük bir Star Wars rehberi hazırladık.

Hatırlarsan 20 Kasım Çocuk Hakları Günü nedeniyle başlattığımız sosyal medya kampanyasında Ben Çocuğum, Haklarım Var! başlıklı özel bir poster hazırlamıştık. Pek çok kişi internetten ücretsiz olarak posterini indirdi. Ancak bir o kadar da “Keşke posteri basılı olarak da verseniz,” talebi geldi. Biz de bu talepleri geri çeviremedik ve posterimizi bir de basılı olarak armağan etmeye karar verdik.

Kısacası yılın son Dünyalı Dergisi yine dopdolu. Yeni yılın şimdiden kutlu olsun Dünyalı!