dunyali_5_kapakMerhaba Dünyalı,

Yaz tüm sıcaklığıyla devam ederken, Dünyalı Dergi de yaz sayısıyla karşında. Dünyalı’nın Temmuz-Ağustos 2014 sayısında süper bir şeyler yapalım dedik ve ortaya süper bir DOSYA konusu çıktı: “Süper kahramanlar ne işe yarar?” Sence ne işe yarar? Süper kahraman olmakla ilgili aklına gelen, gelmeyen tüm sorular, Mert Tugen‘in resimlediği bu dosyada. Üstelik süper kahraman testini çözerek hangi kahraman olduğunu keşfedebilir, 7 adımda nasıl süper kahraman olabileceğini de bu dosyadan öğrenebilirsin.

Yaz tatili bazen sıkıcı olabilir. Biz de bu sıkıcılığı kırmak için elimizden geleni yapmaya hazırız. Dergiyi ay boyunca okuyabileceğin konularla doldurmanın yanında, senin için bir de bilmece-bulmaca kitabı hazırladık. Umarım canının sıkıldığı durumlarda işine yarar.

Kaykayın aslında altına tekerlek takılmış sörf tahtası olduğunu biliyor muydun? Tamam, tamam, zamanla elbette biraz değişim geçirmiş ama işin aslı bu. Ayrıntılar SPOR sayfalarında.

dunyali_5_bilmeceBeyhan İslam bu ayki GEZİ sayfalarında Peru’da gezmeye devam ediyor. Sence de Nazca çizgilerini uzaylılar yapmış olabilir mi?

Uçmak deyince aklımıza hep kuşlar gelir. Bazı böcekler ve bir de yarasalara elbette… Peki kanatsız hayvanlar uçabilir mi? HAYVANLAR ÂLEMİ’nin bu ayki konusu “Kanatsız Uçan Hayvanlar”. Bu ayki BİLİM sayfalarının konusu ise solaklık.

Sen ne zaman sensin, ne zaman sen değilsin? Kulağa karışık mı geliyor? o halde DÜŞÜNCE BALONU’na bir göz at.

Yeşilist ÇEVRE sayfasında bu ay bizlere “Tohumun Öyküsü”nü ve GDO denen tehlikeyi; Mercan Yurdakuler Uluengin ise EKO-YAŞAM’da eski teneke kutuları nasıl değerlendirebileceğini anlattı.

Nihal Elvan Erturan ise GÜNCEL SANAT sayfalarında Wayne Thibaud’nun ağız sulandıran pastalı, şekerlemeli, dondurmalı tablolarına yer verdi.

dunyali_5_oyku_ekiAman yazın başına güneş geçmesin! Sağlık köşesinde güneş çarpmasının nedenleri ve belirtileri yer alıyor. çaresi şapka takmak olabilir diye düşündük. Nazan Tacer ORİGAMİ sayfasında dikdörtgen bir kâğıtla nasıl şapka yapabileceğini anlattı. Hüdayi Cilasun ise LABORATUVAR’ında iki çemberden bir karenin nasıl yapılacağını öğretiyor. Sence mümkün mü? Dene ve gör!

Miyase Sertbarut’un yazdığı “Sarı Maymun” 5. bölümüyle devam ediyor. Dünyalı’da başka neler var? Tam 77 tane çıkartma var. İyi eğlenceler Dünyalı!