dunyali_kapak3_KUCUKMerhaba Dünyalı,
Dünyalı Dergi’nin 3. sayısı raflardaki yerini aldı. Peki bu ay Dünyalı’da neler var, merak ediyor musun?

Bu sayının DOSYAsında her gün sıkça gördüğümüz bir nesneye yer verdik: Para. Sence para araç mıdır, yoksa amaç mı? İşte dosyada bu sorunun yanıtını arıyoruz. Paranın tarihine ve nasıl ortaya çıktığına bir göz attıktan sonra para biriktirmek ve para harcamak üzerine akıl yürüttük. “Parasız yaşamak mümkün mü?” sorusuna ise verecek çok yanıt var. Dosyaya Mert Tugen ve Yasemin Ezberci’nin çizgileri eşlik ediyor.

Birleşmiş Milletler, 10-16 Mayıs haftasını Engelliler Haftası olarak belirlemiş. Bu tarihlerde engellilerin sorunlarına dikkat çeken etkinlikler yapılıyor; “farkındalık” kazandırılmaya çalışılıyor. Oysa Simto Alev, farkındalık değil sıradanlık istiyor. Simto, şehirde sıradan bir günde tekerlekli iskemleyle yaşadıklarını anlattı, fotoğraf sanatçısı Latife Tunç görüntüledi.

Nihal Elvan Erturan GÜNCEL SANAT sayfalarında Türkiye güncel sanatının öncü isimlerinden Gülsün Karamustafa’nın işlerine yer verdi. “Tekerlekli Yorganlar” başlığı seni şaşırtmasın; çünkü Karamustafa göç eden insanların yaşamını tam olarak bu şekilde anlatmayı tercih etmiş.

Sırt çantalı gezgin Beyhan İslam, sıradışı mimar Antoni Gaudi’nin kenti Barselona‘yı gezdi. Bir mimar ile bir kent bu kadar mı iç içe geçer? Barselona’nın her köşesinde Gaudi’nin izine rastlamak mümkün. Beyhan’ın peşine takıl ve Gaudi’nin yapılarına daha yakından bak.

Gezmek yerine tembellik yapmak istiyorsan HAYVANLAR ÂLEMİ sayfasında dünyanın en uykucu altı hayvanı seni bekliyor. “En Tuhaf…” dizisinde konu bu kez “korkular”. Nezle olmaktan korkuyorsan SAĞLIK köşesinde bahar nezlesine karşı neler yapabileceğini okuyabilirsin.

Çoğu insan futbolu “erkek” sporu olarak kabul etse de, futbol aslında milyonlarca kadının da oynadığı bir spor. “7 Maddede Kadın Futbolu” yazısı ile konu hakkında pek çok ilginç bilgi edinebilirsin.

Ege Erim, DÜŞÜNCE BALONU’nda bu kez sevginin türleri üzerine akıl yürüttü: “Sevsem dert, sevmesem dert!”.

Doğa Derneği’nin yürüttüğü “Yaşayan Bahar” projesi, dünya çapında yürütülen bir etkinlik. Etkinliğin ayrıntıları Dünyalı’nın DOĞA sayfasında ve www.yasayanbahar.org sitesinde. ÇEVRE sayfalarında Yeşilist, 5 dakikada karbon ayak izini nasıl küçülteceğini anlattı ve 1 milyon çocuk karbon salımını engellemek için harekete geçerse neler olabileceğini hesapladı. EKO-YAŞAM köşesinde Mercan Yurdakuler Uluengin’in satın aldığımız ürünleri tekrar tekrar kullanma konusunda önerileri var.

Şimdiden iyi okumalar ve iyi eğlenceler!

ORİGAMİ sayfasında Nazan Tacer Anneler Günü için çiçekli bir kartpostal hazırladı. Hüdayi Cilasun, LABORATUVAR sayfasında “Yanmayan Balon” yaptı; SAKSIYI ÇALIŞTIR’da yine kafa kurcalayan sorular sordu. Acar Hafiye Mahmut Sütlaç ve Sudoku sayfaları yine çözülmeyi bekleyen bilmeceler içeriyor. Bu sayıda senin için iki yeni etkinlik sayfamız var. ÇILGIN MATEMATİK’te anlatılan “11 Kuralı” ile arkadaşlarını şaşırtacaksın. BEYİN SALATASI’nda ise laf salatasını bırakıp aklını kullanacaksın.