D15_kapakMerhaba Dünyalı!

Yaz geldi. Haziran ayı demek okulların kapanması ve bazılarımız için yolculuğa çıkma vakti demek. Senin için yolculuk ne ifade ediyor? Sen yolculuğa zorunluktan çıkanlardan mısın, yoksa keyif için yolculuk yapanlardan mı? Bu ay Dünyalı’nın DOSYAsında yolculuğa çıkıyoruz. İnsanoğlunun tarih boyunca yaptığı yolculuk macerasıyla başlayan gezintimiz, bugün dünyanın farklı yerlerinde değişik yöntemlerle seyahat eden maceracılara kadar uzanacak. Ayrıca ebeveynle çıkılan yolculuklarda işine yarayacağını düşündüğümüz ebeveynle yolculuk rehberimize göz atmanı öneririz.

Dosyanın sonunda yolculukların seni kime dönüştürdüğünü öğrenebileceğin bir test de hazırladık senin için: Turist misin, gezgin mi, yoksa evde bir kedi mi?

Söz bu kadar yolculuktan açılmışken, yolculuk yapmanın en güzel yollarından biri olan karavanlara da göz atıyoruz. HAYVANLAR ÂLEMİ de bu ay yolculuğa çıktı. Dünyayı bir uçtan diğer uca kateden hayvanların hikayesi seni bekliyor. Devir hızlı iletişim çağı. Yolculuktan söz ediyoruz ama yerimizden kalkmadan, dünyanın öbür ucundaki insanlarla iletişim kurabiliyor, yüz yüze görüşebiliyor. Bu iyi bir şey mi, değil mi? Ege Erim, DÜŞÜNCE BALONU’nda bu konuyu mercek altına aldı.

Yaz denince insan kendini sokağa atmak istiyor. Bunu yaparken ayaklarına bir çift paten takmaya ne dersin? Bu ay SPOR köşemizi patene ayırdık. SANAT sayfamızda ise insanların neden portre resimler yaptığını, genel kültür sayfalarımızda ise kot pantolon tarihine inceledik.

Bu ay Dünyalı’da ayrıca evde uygulayabileceğin pek çok şey var: KAVUN YİYEN KEDİ sayfasındaki Hobbitlerin ağzına layık iştah açıcı sandviç, SERBEST ATÖLYE’deki doğadan bulup yapılabilecek oyuncaklar ve KES-YAPIŞTIR sayfasındaki kâğıttan parti çiçekleri yapılmayı bekliyor.

Bunlar ve daha fazlası elbette Dünyalı’nın haziran sayısında. İyi yolculuklar Dünyalı!