dunyali_07_kapakYeni bir ay, yeni Dünyalı sayısı demek. Dünyalı 7. sayısında da yine çarpıcı bir dosya ile karşında: Savaş ve Barış.

Bu yıl, 1. Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümü. Biz de tarihe damgasını vurmuş bu büyük olaydan yola çıktık ve kendimizi pek çok farklı alanda gezinirken bulduk. Savaşın etkilerini, savaşmayıp sanat yapanları, barış için mücadele edenleri ele aldık. Dergiyle birlikte armağan ettiğimiz çıkartmaların içinde yer alan barış işaretinin nasıl doğduğunu yine dosyanın sayfaları içinde bulacaksın. Dosyanın etkileyici resimleri Akif Kaynar’a ait.

Söz savaştan açılmışken, Ege Erim’in DÜŞÜNCE BALONU’nda yazdıklarını da okumak gerek. Ege bu ay “Nefret: Zararı kime?” diye sordu.

2014 Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası 3 Ekim’de başlıyor. Jimnastik sporuyla ilgili bilgi edinmek istiyorsan Dünyalı’nın bu ayki SPOR sayfalarına göz atsan iyi olur. 1950 yılının Ekim ayındaysa dünyanın en tanınmış çizgi karakteri dünyaya gelmiş: Snoopy. Bu nedenle  Snoopy ve arkadaşlarını daha yakından tanımak için dergimize konuk ettik.  

Gezginimiz Beyhan İslam, bu ayki GEZİ sayfalarında bizi enfes bir Londra turuna çıkardı. GÜNCEL SANAT bölümünün bu ayki konuğu oyuncaklar, boncuklar, ipler, tüller ve daha birçok sıradan nesneyle bizi harikalar diyarına götüren Füsun Onur. ÇEVRE sayfalarındaysa yerkürenin başlıca düşmanlarından naylon poşet hakkında konuştuk.

LABORATUVAR’da çiğ yumurtayı soyup soyamayacağını, KES-YAPIŞTIR’da dergi sayfalarını nasıl güzel bir panoya dönüştüreceğini, EKO-YAŞAM’da mıknatıslı yap-boz yapmayı, HAYVANLAR ÂLEMİ’nde hayvanların kullandığı şaşırtıcı iletişim yöntemlerini, SAĞLIK köşesinden boğaz ağrısından nasıl kurtulabileceğini öğreneceksin.

Derginin geri kalanındaysa seni eğlendirecek ve şaşırtacak pek çok ilginç bilgi ve çizgi öykü seni bekliyor.

Dünyalı bu ay senin için bir de el kitabı armağan ediyor: “Dünyalı’nın El Kitabı – Hayatta Kalma Rehberi” adlı bu kitapçıkta doğada başına gelebilecek tehlikeli durumlar karşısında neler yapabileceğine dair bilgileneceksin. Ateş nasıl yakılır, temel düğüm teknikleri nelerdir, pusula nasıl okunur ya da pusulan yokken nasıl yön bulursun? Bunlar ve daha fazla sorunun yanıtını bu kitapta bulabilirsin.

Barış seninle olsun, Dünyalı!