D19 _slider

İllüstrasyon: Gökçe Yavaş Önal

Dünya bizim evimiz. Bu evin pek çok sakini var: İnsanlar, milyonlarca hayvan ve bitki türü, mikroskobik canlılar… Bu evde yaşayanlar içinde en yüksek sesle konuşan, en kaba ve savruk davranan, en az kıymet bilen ne yazık ki insandan başkası değil. Bugünkü yaşam tarzıyla insan yeryüzünün zorbası. Diğer canlılar onun yüzünden zarar görüyor, acı çekiyor.

D19 kapakHayvan Hakları Bildirgesi de işte bu yüzden imzalanmış. İnsana hayvanların da yaşam hakkı olduğunu hatırlatabilmek için.

İnsanın kendi türüne de gözünü kırpmadan kötülük ettiği şu günlerde biz duruma hayvanların tarafından bakmak istedik. Bu ayki DOSYAmızda hayvan haklarını inceliyoruz.

Bu sayıda ayrıca şemsiyenin eğlenceli tarihi, iklim değişikliği gerçeği, dokunma duyumuzun gizemleri, birbirinden ilginç orkide türleri, sporcu formaları hakkında ilginç bilgiler ve her zaman işine yarayacak düğüm teknikleri seni bekliyor. Dünyalı’yla birlikte armağan ettiğimiz ipler de öğrendiğin düğümleri denemen için!

Sonbahar rüzgarları ağaçlardaki yaprak, kozalak ve palamutları düşürmeye devam ediyor. Çıkacağın doğa yürüyüşlerinde toplayacağın malzemeleri nasıl değerlendirebileceğin konusunda fikir almak istersen KES-YAPIŞTIR ve SERBEST ATÖLYE sayfalarımıza mutlaka göz at. KAVUN YİYEN KEDİ bu ay nefis mi nefis bir pasta tarifi veriyor.

İyi eğlenceler, Dünyalı!