dunyali 6_kapakMerhaba Dünyalı,

Eylül ayı, okul ayı. Yeni bir okul yılına hazır mısın? Seni bilmiyoruz ama biz hazırız. İnanmıyorsan Dünyalı’nın Eylül 2014 tarihli 6. sayısına bak. Bizim için bu ayki DOSYA konumuzu seçmek hiç de zor olmadı: “Eyvah, okul!” Okulla ilgili herkesin farklı görüşü var. Dosya kapağımızda bu görüşlerden bir kısmına yer verdik. Sonra okulun  Taş Devri’nden günümüze kadarki macerasına göz attık. “Okula gitmek istiyor musun?” başlıklı zihin haritasında bakalım sen nereye varacaksın? Okullarda karşımıza çıkabilecek zorbalara karşı ise hazırlıklıyız. “Zorbayı zorla” başlıklı bölümde zorbanın davranışlarına, zorbalık türlerine,  zorbalığa uğrayan kişinin ne  hissettiğine, zorbanın aklından geçenlere ve zorbalık karşısında neler yapılabileceğine değindik. Dosyanın finalindeyse dünyanın farklı bölgelerinden değişik okul örnekleri var.

Dünyalı’da bu ay sana okul yılı boyunca yardımcı olacak bir okul takvimi armağan ediyoruz. Günlerini planlarken takvimle birlikte verdiğimiz tam 352 çıkartma umarız işine yarar. Dünyalı’nın bu ayki diğer armağanı Miyase Sertbarut’un “Sarı Maymun” adlı öykünün altıncı ve son bölümü. Bakalım Sarı Maymun’un macerası nasıl noktalanacak?

Şeftali sepeti nasıl basketbol oyununa dönüştü? Spor sayfalarımızda bu yıl İspanya’da düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası’nı bahane ettik ve basketbol tarihine göz attık.

GEZİ sayfalarında gökdelenler kenti New York‘a gidiyoruz ve yolumuza dinozorlar çıkıyor. “Jijk” diye vikleyen fare mi gördün? Paniğe kapılma. Kendisi Koreli ya da Korece bile bir faredir. Hayvanların farklı dillerde çıkardıkları sesler HAYVANLAR ÂLEMİ’nde…

Dünyalı’da ayrıca çubuklardan oluşan bir şifre olan barkodun ne anlama geldiğini, çevreci “yeşil evleri”, “Tembellik Hakkı“nın ne demek olduğunu, insan deri hücresinin neye benzediğini, Çinli sanatçı Ai Weiwei’in 100 milyon porselen ayçekirdeği tanesinden oluşan işini, idrar yolu enfeksiyonunun ne olduğunu öğreneceksin.

SAKSIYI ÇALIŞTIR, SORU-CEVAP ve BEYİN SALATASI bölümlerinde beynin yine fazla mesai yapacak, ona göre! Dinlenmek istersen KES-YAPIŞTIR köşesindeki baykuşları ya da EKO-YAŞAM’daki eldivenden canavarları yapmayı deneyebilirsin. Hatta yaptığın işlerin fotoğraflarını bizimle paylaş, Dünyalı’da yer verelim. LABORATUVAR’daki “Görünmez İtfaiyeci” deneyini yaptıktan sonra, deneyle ilgili ayrıntıları Dünyalı’nın blogundan öğrenebilirsin

Ekim ayına kadar okuyacak ne çok şey var, değil mi? Yeni sayıda görüşmek üzere, Dünyalı!