Değerli öğretmenlerimiz ve sayın veliler,

D8 Sinif etkinlik_kapak

İndirmek için tıklayın

Dergimizin Kasım 2014 sayısı için hazırladığımız, MEB kazanımlarıyla örtüşen sınıf etkinliği kitapçığını görüşlerinize sunuyoruz. Kitapçığı indirmek için lütfen tıklayınız.

Dünyalı’nın bundan önce çıkan Eylül ve Ekim sayılarına paralel hazırlanan diğer etkinlik kitapçıklarına gösterdiğiniz ilgi bizi çok sevindirdi. Her geçen sayıda daha fazla öğretmen ve öğrenciye ulaşma şansı buluyoruz. Desteğiniz için teşekkür ederiz. Lütfen sınıf etkinlikleri kitapçığını ilgileneceğini düşündüğünüz kişilerle de paylaşın.

İndirdiğiniz kitapçıkta dergide ele aldığımız konulardan yola çıkarak önerdiğimiz etkinlik ve tartışma konularının yanında, sınıf etkinliği ortamında öğrencilerinize dağıtabileceğiniz çalışma kâğıtlarını da bulacaksınız. Sınıfta yaptığınız çalışmaları ve öğrencilerinizin üretimlerini bizimle paylaşırsanız biz de Dünyalı Blog’ta yayımlamaktan mutlu oluruz. Böylece bu kitapçıklarla neler yapılabileceğine dair örnekler başka okurlar için de fikir verici olur.

Dünyalı Dergi’nin Kasım  dosya konusu “Çikolata, Çiklet, Cips ve Diğer Abur Cuburlar”. Abur cuburların hepimizin hayatında bir biçimde yeri var. En bilinen abur cuburlardan yola çıkarak hazırladığımız dosyada abur cubur tarihinden abur cuburlarda bulunan katkı maddelerine kadar pek çok konu ele alınıyor. Bu dosyadan yola çıkarak gerçekleştireceğiniz sınıf etkinlikleri sayesinde öğrencilerinizin yedikleri gıdalar hakkında farkındalık kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

1989 yılından bu yana 20 Kasım “Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanıyor. Kasım sayısında bu önemli konuya yer verdik ve konuyu etkin kitapçığına da taşıdık. “Benim haklarım var!” başlıklı bölümde yer alan konuları öğrencilerinizle tartışabilir, onların hakları üzerine düşünmelerine yardımcı olabilirsiniz. Etkinlik kitapçığında yer alan poster çalışması ile konunun pekiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

D8 Sinif etkinlik 2Bu ay Güncel Sanat sayfalarında İngiliz sanatçı Damien Hirst’ün çarpıcı eserlerine yer verdik. hareketli yapıtlar üreten Hirst’ün sanat anlayışından yola çıkarak sınıfınızda hem eğlenceli bir ders geçirmelerini sağlayabilir, hem de ortaya sıra dışı işler ortaya konmasına yardımcı olabilirsiniz. Kitapçıkta yer alan “Hareketin Resmini Yap!” başlıklı çalışmanın sonucunda öğrencilerinizin üreteceği işleri biz de merakla bekliyoruz.

Çevre bölümünde endüstriyel tarım ve hayvancılık konusunu inceledik. Bugün evlerimize giren gıdaların büyük bölümü bu yöntemlerle üretiliyor. Peki süreç nasıl işliyor? Sınıfınızda beslenme alışkanlıkları hakkında tartışabilir ve alışkanlıkları değiştirmek için yeni fikirler üretebilirsiniz. 

Bu ay “Dünya Çocuk Kitapları Haftası”nı sınıfınızda kutlamaya ne dersiniz? Dergimizin sayfalarında bulacağınız “Kitap Heykeller” sizin için çıkış noktası olabilir? Kitaplar bize ne söyler? Peki kitaplar okunmak dışında başka ne işe yarayabilir? Hazırladığımız çalışma sayfalarıyla eğlenceli bir beyin fırtınası yapabilirsiniz. Bir diğer beyin fırtınası ise spor konusunda… Çocuklarla yeni spor dalları icat etmek için kitapçıktaki sorulardan yararlanabilirsiniz.

Sınıf etkinlikleri kitapçığıyla ve etkinlik önerileriyle ilgili görüş ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın. İletişim için info@dunyalidergi.com adresini kullanabilirsiniz.

İyi dersler!