D 10_kapakDeyiş yerindeyse, zaman su gibi aktı ve yeni bir yıla girdik. 2014 Dünyalı’nın doğduğu yıl olarak takvime geçti. 2015’in ilk ayında ise Dünyalı’nın 10. sayısıyla karşındayız, sevgili dünyalı. Zamanla bu kadar haşır neşir olunca bu aya da zaman konusu yakışırdı. O nedenle seni ocak sayısının DOSYAsında zamanda yolculuğa çıkarıyoruz. Zaman harcıyoruz, zaman kazanıyoruz. Zamanı dolu dolu geçiriyor, boşa harcıyoruz. Zaman bazen hızlı geçiyor, bazen de geçmek bilmiyor. Zaman bazen az, bazen çok. Oysa zamanı ne görebiliyor, ne dokunabiliyoruz; biz onu mevsimlerde, bebeklerin büyüyüşünde, saçların uzayışında, saatin tik taklarında görüp duyuyoruz. Zamanın varsa göz atmanı öneririz.

Bu ay dünyanın dört büyük tenis turnuvasından biri olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası düzenleniyor. Olur da turnuva maçlarına denk gelirsen diye, SPOR sayfalarında tenis sporunu tanıttık.

GÜNCEL SANAT bölümünde dijital fotoğraflarla piksel piksel uğraşan ve ortaya çarpıcı kareler çıkaran fotoğraf sanatçısı Andreas Gursky var. Gursky’nin tekniğinden yola çıkarak sen de kendi hayat ansiklopedini oluşturabilirsin.

Dunyali10_ek_kapakHAYVANLAR ÂLEMİ’nde doğadaki tüy tasarımlarının ilginç örnekleri seni bekliyor. Okul çantanı daha çevreci bir hale getirmeye hevesliysen ÇEVRE köşemize bir göz at. DÜŞÜNCE BALONU’nun bu ayki konusu ise yaşlılık. GENEL KÜLTÜR sayfalarında ise bir zaman makinesi olmaya çok uygun, lokomotiften bozma tuhaf bir ev göreceksin.

SERBEST ATÖLYE’de “cep çöpçüsü” olarak nesneleri dönüştürmeye devam edecek; KES-YAPIŞTIR sayfasında çok hınzır bir karga yapmayı öğrenecek ve EKO-YAŞAM’da bir CD kutusu ile neler yapabileceğine dair fikir edineceksin. 

Bu yılı Dünyalı Takvimi ile geçirmek istiyorsan, derginin içinden çıkan takvim posteri asacak güzel bir yer bulsan iyi olur. Takvimini çıkartmalarla dilediğin gibi süsleyebilirsin. Derginin armağanlarından bir diğeri Homini Gırtlak masa oyunu. Dergide ayrıca her ay verdiğimiz Dünyalı’nın El Kitabı serisinden yeni bir kitapçık var: Pratik Mutfak Rehberi.
Zaman su gibi akıyor, haydi koş!