D6E kapak

İndirmek için tıklayınız.

Değerli öğretmenlerimiz ve sayın veliler,

Her ay Dünyalı Dergi’nin konularından yola çıkarak hazırlayacağımız MEB kazanımlarıyla örtüşen sınıf etkinliği kitapçıklarının ilkini görüşlerinize sunuyoruz. Belgeyi indirmek için buraya tıklayınız.

İndirdiğiniz belgede önerdiğimiz etkinlik ve tartışma konularının yanında, sınıf etkinliği ortamında öğrencilerinize dağıtabileceğiniz çalışma kâğıtlarını da bulacaksınız. Belgeyi inceledikten sonra, lütfen görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşınız. Sınıfta yaptığınız çalışmaları ve öğrencilerinizin üretimlerini, dilerseniz fotoğraflar eşliğinde bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Sizin de onayınızla Dünyalı blog üzerinden bu üretimleri okurlarımızla paylaşmak istiyoruz.

Dünyalı Dergi’nin Eylül sayısında, “okul” konusu dosya olarak işlendi. Okul ve eğitim konularını farklı açı ve yaklaşımlarla ele alan dosya, okulda zorbalık konusuna ayırdığı bölümüyle dikkat çekiyor. Bu dosyadan yola çıkarak hazırladığımız etkinlik önerileri arasında bugünkü okulların nasıl ortaya çıktığını araştırıyor, dünyanın farklı yerlerindeki farklı eğitim anlayışlarına göz atıyoruz. Okulda zorbalık konusunda yaptığımız etkinlik önerilerini ve çalışma kâğıtlarını sınıflarınızda değerlendirerek zorbalık konusuna dikkat çekeceğinizi ve zorbalığın engellenmesine katkıda bulunacağınızı umuyoruz.

D6E sayfalar toplu

Güncel Sanat bölümünde bu ay ele aldığımız Çinli sanatçı Ai Weiwei, ülkesindeki toplumsal meseleleri sanat yoluyla dünya gündemine taşımayı başarmış. Ai Weiwei’nin ürettiği binlerce porselen ay çekirdeğinden Picasso‘nun Guernica adlı tablosuna kadar uzanan bir yelpazede sanatın toplumsal konulardaki yerine dair öğrencilerin fikir edinmesini sağlayacak etkinlik önerilerimizi kitapçıkta bulabilirsiniz. Belgenin öğretmenlere yönelik kısmında kaynak olarak kullanılabilecek konuyla ilgili makalelerin linkleri yer alıyor.

Sınıf etkinlikleri kitapçığının son iki bölümünde ise çevre sayfalarında ele aldığımız “Yeşil Binalar” ile Düşünce Balonu’nda ele aldığımız “Tembellik Hakkı” konularında çeşitli etkinlik önerilerine yer verdik. “Yeşil binalar” konusunu okul yapılarıyla, “Tembellik Hakkı” konusunu eğitim yaşamıyla ilişkilendirerek konular arasında geçiş ve bütünlük sağlayabilirsiniz.

Sınıf etkinlikleri kitapçığıyla ve etkinlik önerileriyle ilgili görüş ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın. İletişim için info@dunyalidergi.com adresini kullanabilirsiniz.

İyi dersler!