Değerli öğretmenlerimiz ve sayın veliler,

D7 sinif etkinlik kapak

İndirmek için tıklayınız.

Dergimizin Ekim sayısı için hazırladığımız MEB kazanımlarıyla örtüşen sınıf etkinliği kitapçığını görüşlerinize sunuyoruz. Kitapçığı indirmek için lütfen tıklayınız.

Dünyalı Dergi Eylül sayısı sınıf etkinlikleri kitapçığına gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Ekim kitapçığıyla daha çok kişiye ulaşmayı umuyoruz. Lütfen sınıf etkinlikleri kitapçığını indirmekle kalmayın, ilgileneceğini düşündüğünüz kişilerle de paylaşın.

İndirdiğiniz kitapçıkta önerdiğimiz etkinlik ve tartışma konularının yanında, sınıf etkinliği ortamında öğrencilerinize dağıtabileceğiniz çalışma kâğıtlarını da bulacaksınız. Sınıfta yaptığınız çalışmaları ve öğrencilerinizin üretimlerini Dünyalı Blog’ta yayımlayarak daha çok kişiye ulaşmak amacıyla bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.

Dünyalı Dergi’nin Ekim dosyasında “Savaş ve Barış” konusunu ele aldık. Barışın değerini her an biraz daha iyi kavradığımız günümüz şartlarında savaşın yıkıcılığını, barışın narinliğini vurguladık. Başlangıcının yüzüncü yılı olduğu için, 1. Dünya Savaşı’na özel bir bölüm ayırdık. “Savaş ve Barış” dosyasından yola çıkarak hazırladığımız etkinlik önerileri aracılığıyla savaşsız bir dünya hayaliyle barışa katkıda bulunmaya çalışıyor ve savaşa karşı insani bir duruş sergiliyoruz. Ünlü düşünür, sanatçı ve siyaset insanlarının sözlerini tartışıyor, 20. yüzyılı kana bulayan iki büyük savaşa göz atarak insanlığın kendini ve doğayı düşürdüğü korkunç durumlardan ders çıkarıyoruz.

baris2insan

Gezi bölümünde bu ay Londra yolcusuyuz. Kenti örümcek ağı gibi saran metro ağıyla Londra gezisi, yaşadığımız kenti tüm değerleriyle tanımak için bize ilham veriyor. İndirdiğiniz sınıf etkinlikleri kitapçığından yola çıkarak öğrencilerinizle birlikte yaşadığınız kentin simgelerini bulma etkinliğinden toplu ulaşım için bir ağ haritası çıkartmaya kadar pek çok farklı çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Çevre bölümünde naylon poşetleri mercek altına yatırdık. Marketten satın aldığımız ürün cebimize sığacak büyüklükte olsa bile naylon poşet alma eğilimindeyizdir. Alırken hiç düşünmeyiz ama o naylon poşet bir şekilde bizim elimizden çıktıktan sonra inanamayacağımız kadar uzun bir yolculuk yapabilir ve örneğin Büyük Okyanus’un ortasında bir yerde bir deniz canlısının midesine girerek o canlının ölümüne yol açabilir. Naylon poşetlerin kullanılmaması, yeniden kullanılması ve geri dönüştürülmesi üzerinde yapılacak sınıf etkinlikleriyle dünyanın daha güzel ve temiz bir yer olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Bu ayki Güncel Sanat sayfalarında yer alan sanatçı Füsun Onur, eserlerini oluştururken gündelik nesneleri yepyeni biçimlerde kullanıyor. Sınıf çalışmalarında her an elinizin altında bulunan nesneleri yeni bir gözle görmek ve dünyaya yepyeni bir açıdan bakmak için Füsun Onur’un eserlerinden yola çıkabilirsiniz. Aynı nesneleri farklı biçimlerde kullanarak farklı sanat eserleri üretmek, bunları belgelemek ve sergilemek, etkinliklere yalnızca sınıf mevcudunun değil, tüm okulun katılmasını sağlayacaktır.

sinifetkinlikleri

Düşünce Balonu köşesinin bu ayki konusu “nefret”. En insani duygulardan biri olan nefret, hem kişinin kendisine hem de çevresine kolaylıkla zarar verebilir. Düşünce Balonu bölümündeki nefret anlatımından yola çıkarak gerçekleştireceğiniz sınıf etkinlikleriyle öğrencilerin nefret ve diğer duygular üzerine düşünmelerini sağlayabilir, onlara duygularını ifade edebilme becerisi kazandırabilirsiniz.

Sınıf etkinlikleri kitapçığıyla ve etkinlik önerileriyle ilgili görüş ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın. İletişim için info@dunyalidergi.com adresini kullanabilirsiniz.

İyi dersler!

Dünyalı Eylül sayısı sınıf etkinlikleri kitapçığını buradan indirebilirsiniz.