slider_sayi04dunyali_bisisklet kitabi_kapak

Merhaba Dünyalı,

Yaz geldi çattı. Dünyalı Dergi de yaza hazır. Sen ne durumdasın?

Bize göre yaz demek, bisiklet demek. O nedenle bu ay bisiklet sevenlerin ve bisikletle yeni tanışacak olanların çok işine yarayacak bir kitap hazırladık: Bisiklet Kitabı. Bisiklet sporcusu Tufan Sağnak‘ın yazdığı kitapta bisiklet tarihi, bisiklet sporu, bisiklet kültürü, bisiklet giyimi gibi konu başlıklarının yanı sıra, bisiklet bakım ve onarımı gibi çok önemli bir konu pek çok püf noktası verilerek anlatıldı. Bisikletin icadıyla başlayan iki teker macerasını, Ali Çetinkaya ve Mark Hale resimledi; kitabın fotoğraflarınıysa Latife Tunç çekti.

Bu sayının DOSYA konusu herkesin kötülediği ama hiçbirimizin kaçamadığı bir konuya ayrıldı: “Yalan”. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış; ama yalancının mumu da yatsıya kadar yanarmış. Abartılı yalanlar, kötü niyetli yalanlar, kibar yalanlar, beyaz yalanlar, politik yalanlar… Yalanlardan yalan beğen. Sen istediğin kadar iyi bir yalancı ol, beden dilinle yalan söylediğini hemen belli edersin. dunyali_yalan_kapak Nasıl mı? Acar Hafiye Mahmut Sütlaç, yalanın fiziksel etkilerini senin için inceledi.

Yeryüzünde 9.000’den fazla kuş türü olduğuna göre, her an her yerde kuş gözlemi yapman mümkün. DOĞA sayfamızda kuş gözlemine başlamak için nelere ihtiyacın olduğu yazılı.

“Pop Sanat” akımı, modern sanatın en renkli alanlarından biri. Bu ayki GÜNCEL SANAT sayfalarımızda Pop Sanat’ın fikir babası Andy Warhol‘dan söz ettik.

GEZİ sayfalarında And Dağları’nın tepesindeki gizemli Maçu Piçu kentini gezmeye hazır mısın? İnka Uygarlığı ve Peru hakkında çok bilmişlik yapmana yarayacak bilgiler de bu sayfalarda.

HAYVANLAR ÂLEMİ’nde bu kez rengârenk bir hayvanı, bukalemunu konu ediyoruz.

Milyonlarca sporseverin dört yıldır beklediği Dünya Kupası başlıyor! 2014 Dünya Kupası’na futbol ülkesi Brezilya ev sahipliği yapıyor. Derginin ekleri arasında Dünya Kupası fikstürü olduğunu da anımsatalım.

dunyali_kapak_04DÜŞÜNCE BALONU’nda kazanmak ve kaybetmek üzerine düşündük.

Bu ay ÇEVRE köşemizde yaşam için vazgeçilmez canlılardan biri olan arıya yer verdik. Arı yoksa yaşam da yok!

Eski tişörtten çanta olur mu? Temizlik hastalarını ne deli eder? Her gün dokunduğun ve temiz sandığın 9 şey ne olabilir? Dünyanın en tuhaf tabelalarında ne var? Hepsinin yanıtı Dünyalı’nın Haziran sayısında.

Yaz tatilinde bol bol kitap okurum diyenleri, bu ayki ORİGAMİ sayfamıza bekliyoruz. Nazan Tacer bu kez bizlere kitap ayracı yapımını anlattı. Hava terler mi? Bunun için LABORATUVAR sayfasındaki “Terleyen Hava” deneyini yapman gerek.

Daha pek çok kafa kurcalayan bilmece ve elbette çizgi kahramanlarımız Piko, Şapşal Kuş Piyu ve Tokaçcan seni bekliyor. Yazar Miyase Sertbarut’un “Sarı Maymun” öyküsü ise kaldığı yerden devam ediyor.

Ne duruyorsun? Bir ay boyunca okuyacağın Dünyalı Dergi seni bekliyor. Sana şimdiden iyi tatiller Dünyalı!