D 23_kapakEvet, sevgili okur, Dünyalı yayın hayatında iki yılı geride bıraktı. Baharın bu ilk gününde, baharın heyecanıyla birlikte iki yaşımızı geride bırakmanın da heyecanını yaşıyoruz. İçimiz her zamanki gibi yine kıpır kıpır. Bugüne birlikte geldik. Dünyalı’yı iki yıldır okuduğun, her sayıyı merakla beklediğin ve hevesle okuduğun için teşekkür ederiz. Dünyalı’nın Dünyalı olmasını sağlayan tüm yazar ve çizerlere ve elbette Dünyalı’nın mutfağında çalışan yayın ekibine de teşekkür ederiz. İki yıllık yolculuğumuzda senin gibi dünyalılar giderek arttı. Umarız Dünyalı bundan sonra da yoluna seninle ve diğer dünyalılarla, yine hep eğlenerek, merak ederek devam eder.

Bu ay dergimizin sayfalarında ADALET hakkında konuşuyoruz. Adaletin, haklının, haksızın, haksızlığın, eşitliğin, eşitsizliğin çok konuşulduğu bugünlerde insanın aklından da pek çok soru geçiyor: Adalet nedir? Adalet adil midir? Adalet ölçülebilen bir şey midir? yasaları kim belirler? ve daha pek çok soru… Kim bilir, kafandaki soruların bir kısmının yanıtını belki de Dünyalı sayfalarındadır.

Havalar bir soğuk, bir sıcak; bir yağmurlu bir güneşli derken işte bak mart ayı geldi bile. Doğa uyanıyor. Bu uyanışa dâhil olmak istersen kendine değişik tohumlar bulup ekmekle işe başlayabilirsin. Bu ay DOĞA sayfalarımızda tohumun macerasını okuyacaksın.

Saatler her yıl bir ileri bir geri alınıyor. Yaz saati / Kış saati uygulaması ne demek? Bu ayki ÇEVRE köşesinde bu uygulamanın faydası var mı, yok mu diye konuşuyoruz.

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü.  Yaklaşık 1000 kişiden birinde görülen bu genetik farklılığı bu ay İpek’in ağzından sayfalarımıza taşıdık.

Aynı günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan astronot Steve Kelly de dünyaya geri dönecek. Onu yakından tanımak istiyorsan SERBEST ATÖLYE’de yazılanlara bir göz at.

Toprak Işık bu kez KAFAMA TAKILDI! diyerek o koskoca metal uçakların nasıl havada uçabildiğini araştırıyor. Ege Erim DÜŞÜNCE BALONU’nda otoritenin ne demek olduğunu, disiplin ile otorite arasındaki farkları anlamaya çlışıyor.

Dünyalı’nın sevilen hobi köşesi NASIL BAŞLASAM? bu ay yine ilginç önerilerle dolu: Domino, dünya yaratma, mandala ve cosplay-kostümlü oyun. ORİGAMi köşemizde Nazan Tacer baharın habercisi kelebekleri kâğıttan nasıl katlanacağını gösteriyor.

Kamuflaj ustası baykuşlar, badminton sporunun incelikleri, tuhaf bilgiler, garip olaylar ve eğlenceli oyunlar önerileriyle Dünyalı okunmayı bekliyor.

***

Dünyalı’yı dijital yayın platformu Magzter‘dan da okuyabilir; aynı platformda Dünyalı’nın güncel ve eski sayıları tek tek ya da topluca satın alabilirsin.

  • Magzter’ı iTunes‘dan indirmek için TIKLA!.
  • Magzter’ı Google Play Store‘dan indirmek için TIKLA!